Resort infrastruktury do rolników: w sprawie drzew trzeba zwracać się do zarządców dróg

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-10-2023,6:45 Aktualizacja: 14-10-2023,0:00
A A A

„Aktualne przepisy dotyczące nasadzeń drzew są w naszej ocenie wystarczające” - napisało Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na wystąpienie ws. drzew w pasach drogowych, które utrudniają rolnikom prace polowe.

W opisywanym przez nas wystąpieniu do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka samorząd rolniczy zwracał uwagę, że minimalna odległość od granicy działki ewidencyjnej, w jakiej prowadzone są nasadzenia w pasie drogowym, powinna wynosić co najmniej 2 m. W piśmie poruszano kwestię kłopotów rolników, którym przydrożne drzewa swoimi rozłożystymi konarami i korzeniami daleko wchodzącymi w działki uprawne utrudniają prace i uszkadzają maszyny.

krir, samorząd rolniczy, izby rolnicze, ministerstwo infrastruktury, drzewa, nasadzenia, pola, pas drogowy

Przydrożne drzewa utrudniają rolnikom prace maszynami. Nowe trzeba sadzić dalej od działek uprawnych

Drzewa posadzone przy lub na granicy pasa drogowego utrudniają rolnikom prace polowe swoimi rozłożystymi konarami i korzeniami, „wchodzącymi” daleko w działki uprawne – zwraca uwagę rolniczy samorząd. Na wniosek...

Wszystko w rękach zarządców dróg

W odpowiedzi resort podkreśla, że zgodnie z art. 20 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, do zadań zarządcy drogi należy m.in. utrzymywanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew oraz krzewów. Według definicji zieleni przydrożnej zawartej w ww. ustawie, jest to roślinność umieszczona w pasie drogowym, mająca na celu w szczególności ochronę użytkowników drogi przed oślepianiem przez pojazdy nadjeżdżające z kierunku przeciwnego, ochronę drogi przed zawiewaniem i zaśnieżaniem, ochronę przyległego terenu przed nadmiernym hałasem, zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby. W myśl art. 39 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, w szczególności usuwania, niszczenia i uszkadzania zadrzewień przydrożnych. Ponadto zgodnie z przepisami, zarządca drogi utrzymuje roślinność w pasie drogowym w sposób, który umożliwia jej prawidłową wegetację oraz uniemożliwia jej negatywny wpływ na drogę w trakcie rozrostu, a w szczególności ingerencję w skrajnię lub ograniczanie widoczności.

zalesienie, samosiewy, użytek rolny, samorząd rolniczy, resort rolnictwa, zakrzaczenia

Dzikie zakrzaczenia i zalesienia na sąsiednich gruntach. Problem narasta

Obowiązujące przepisy prawa regulują kwestie zapobiegania procesom degradacji i dewastacji gruntów rolnych oraz normują sprawy z zakresu zmiany użytku gruntowego na użytek „lasy” – zapewnia resort rolnictwa w odpowiedzi na...

Obecne uregulowania wystarczające

„Należy pamiętać, iż większość dróg i również drzew była budowana i sadzona kilkadziesiąt lat temu. Natężenie ruchu było mniejsze, drogi miały inne parametry techniczne i do tych warunków były dostosowane nasadzenia drzew. Obecnie natomiast zarządcy dróg nie sadzą już drzew w poboczu drogi publicznej. Drzewa, które tam rosną nadal, to właśnie te posadzone kilkadziesiąt lat wcześniej. W związku z ich rozrostem, często znajdują się w skrajni drogi publicznej” – zwraca uwagę Ministerstwo Infrastruktury.

W swojej obszernej odpowiedzi (w całości dostępnej tutaj) porusza ponadto kwestię szerokich aspektów prawnych związanych z wycinką drzew. A podsumowując swoje stanowisko podkreśla, że w jego ocenie aktualne przepisy dotyczące nasadzeń drzew są wystarczające.

„Obowiązki zarządcy w tym zakresie są również precyzyjnie określone, dlatego też wszelkie wystąpienia rolników powinny być kierowane bezpośrednio do właściwych zarządców dróg, którymi są dla: dróg krajowych - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, dróg wojewódzkich - zarząd województwa, dróg powiatowych - zarząd powiatu, dróg gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta), wszystkich dróg publicznych w granicach miast na prawach powiatu (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) - prezydent miasta” – wskazuje resort.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu