Pszczelarzom sprzyjała pogoda. 30 kg miodu z ula

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2022,13:30 Aktualizacja: 30-06-2022,13:35
A A A

Przeciętnie 30 kg miodów wiosennych z ula zebrali w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu. - Zadecydowała o tym sprzyjająca pogoda - powiedział Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.

Ekspert zaznaczył, "że było ciepło, ale nie upalnie, a opady deszczu nie przechodziły w ulewy. - Nie zanotowano także przymrozków. Słowem wszystko przebiegało prawidłowo - zauważył.

kradzieże uli z pasiek, pszczelarstwo, Paulina Matysiak, powiat zduńskowolski, powiat łaski

Pszczelarz okradał innych pszczelarzy. Ule odzyskane

Policjanci zatrzymali 37-letniego mieszkańca Zduńskiej Woli (woj. łódzkie), podejrzanego o kradzieże uli z powiatów zduńskowolskiego oraz łaskiego na szkodę dwóch pszczelarzy. Mężczyzna chciał w ten sposób powiększyć...

Pszczoły mogły spokojnie zbierać nektar z obficie kwitnących m.in. drzew owocowych w sadach, rzepaku, a wcześniej wierzby iwy, czy mniszka lekarskiego. - W konsekwencji w regionie zebrano średnio 30 kg miodów wiosennych z jednego ula - dodał prezes rzeszowskiego WZP.

Miody wiosenne nie są na Podkarpaciu głównym produktem tamtejszych pszczelarzy. W południowo-wschodniej Polsce przeszło połowa pasiek wytwarza miód ze spadzi iglastej. Zwana również rosą miodową, występuje latem na igłach oraz gałęziach jodły i świerka, a także na niektórych drzewach liściastych. Składa się głównie z soków roślinnych. - Czekamy na pojawienie się spadzi. Na razie śladowo pojawiła się na drzewach liściastych - mówił Dylon.

Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze. Są blisko dwa razy droższe od innych gatunków. Produkują je głównie pasieki położone w lasach Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego. Poza Podkarpaciem pasieki przygotowane na zbiory miodu spadziowego można spotkać m.in. w woj. świętokrzyskim i małopolskim.

Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Na jeden kilometr kwadratowy przypada ich tam sześć, przeciętna krajowa to cztery. Na jeden kilometr kwadratowy przypada ich tam sześć, przeciętna krajowa to cztery.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj