Protestowali przeciw TTIP i CETA: to zagrożenie dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2016,13:40 Aktualizacja: 12-05-2016,14:14
A A A

Transatlantyckie umowy - TTIP między UE a USA oraz umowa CETA z Kanadą - to zagrożenie dla polskich rolników i konsumentów - przekonują ich przeciwnicy. Ich zdaniem mogą doprowadzić do załagodzenia unijnych przepisów w sprawie bezpieczeństwa żywności.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele trzech organizacji: Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, Akcja Demokracja oraz Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO złożyli w czwartek pierwsze 10 tys. podpisów pod petycją w obronie polskich rolników i konsumentów.

Greenpeace, USA, TTIP, Unia Europejska, TTIP Greenpeace, GMO, rolnictwo

Greenpeace publikuje poufne dokumenty dotyczące TTIP

Negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) obniży bezpieczeństwo żywności i standardy środowiskowe - ogłosił w poniedziałek Greenpeace, ujawniając część poufnego tekstu negocjowanego dokumentu. Greenpeace jest przeciwnikiem TTIP,...
Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności wyjaśnił PAP, że petycja to apel do premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa by strzegli polskich interesów w kontekście dwóch umów TTIP i CETA. - Stanowią one zagrożenie dla konsumentów i producentów w Polsce - przekonywał.

Pytany dlaczego tak uważa podkreślił, że najistotniejszym problemem jest różnica standardów i charakteru rolnictwa w UE a w USA i Kanadzie.

- We Wspólnocie, a szczególnie w Polsce, wciąż powszechne są drobne zrównoważone gospodarstwa rolne. Tymczasem w USA dominuje wielkoobszarowe, przemysłowe rolnictwo, które z jednej strony jest tańsze, ale wiąże się też z ogromnym kosztem dla zdrowia konsumentów - mówił Wojtalik.

W Unii - w przeciwieństwie do USA - nie są dopuszczone takie zabiegi jak wstrzykiwanie krowom hormonów, mycie kurczaków w wodzie z chlorem, stosowania GMO.

Transatlantic Trade and Investment Partnership, umowa o wolnym handlu ue-usa, ttip

Francja mówi "nie" umowie TTIP

Prezydent Francois Hollande oświadczył, że na tym etapie Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP między UE a USA. Wcześniej Matthias Fekl, sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego mówił, że wstrzymanie rozmów to "najbardziej...
- W USA nie jest powszechne też etykietowanie takich produktów. Konsument praktycznie nie wie jaką je żywność. Z kolei w Unii panuje tzw. zasada ostrożnościowa, która mówi, że dopóki produkt nie jest dokładnie przebadany pod względem nieszkodliwości dla zdrowia, nie może być wprowadzony na rynek - podkreślił ekspert.

Jego zdaniem, transatlantyckie umowy handlowe mogą to zmienić oraz złagodzić przepisy wspólnotowe dotyczące bezpieczeństwa żywności.

W petycji organizacje pozarządowe apelują do premier, by dążono do "całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, oraz tych, które mogą zagrozić jakości i bezpieczeństwu polskiej żywności". Ich zdaniem jeśli inne kraje się na to nie zgodzą, Polska powinna odrzucić te umowy.

rolnictwo, USA, Kanada, TTIP, umowa handlowa, GMO, żywność

10 tysięcy podpisów pod petycją w obronie rolników i konsumentów

W przeddzień spotkania ministrów ds. handlu Unii Europejskiej grupa polskich organizacji pozarządowych przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pierwsze 10 tysięcy podpisów pod petycją w obronie rolników i...
Z delegacją składającą podpisy w KPRM, spotkali się Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa i Wojciech Pobór-Pągowski, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju.  

Bogucki miał zadeklarować, że na przyszłotygodniowym spotkaniu ministrów rolnictwa UE, Polska podniesie temat wpływu umów TTIP i CETA na europejskie rolnictwo.

Z kolei Pobór-Pągowski miał oświadczyć, że Polska będzie zabiegała aby umowa CETA została uznana za tzw. porozumienie mieszane, co oznaczałoby konieczność przeprowadzenia procesu ratyfikacji przez każde z państw członkowskich Wspólnoty.

Na początku maja holenderski oddział Greenpeace ujawnił część poufnego tekstu negocjowanej umowy TTIP między USA a UE. Według organizacji Stany Zjednoczone chcą zastąpić unijną "zasadę ostrożności", która zapobiega wejściu na rynek potencjalnie szkodliwych produktów, jeśli ich efekty są nieznane albo dyskusyjne - łagodniejszym dla producentów podejściem.

W UE jest wiele obaw przed szerszym dopuszczeniem na unijny rynek amerykańskich produktów rolnych z obawy przed żywnością genetycznie modyfikowaną (GMO).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu