10 tysięcy podpisów pod petycją w obronie rolników i konsumentów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2016,13:00 Aktualizacja: 12-05-2016,13:51
A A A

W przeddzień spotkania ministrów ds. handlu Unii Europejskiej grupa polskich organizacji pozarządowych przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pierwsze 10 tysięcy podpisów pod petycją w obronie rolników i konsumentów.

Organizacje zbierające podpisy podkreślają, że jeżeli umowy TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) i CETA (The Comprehensive Economic and Trade Agreement) wejdą w życie, napływ tańszej, ale niskiej jakości żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju i osłabi ochronę konsumentów.

Transatlantic Trade and Investment Partnership, umowa o wolnym handlu ue-usa, ttip, phil hogan

Hogan uspokaja polskich rolników: będę czujny przy TTIP

Mogę zrozumieć nerwowość rolników względem uzgodnień dotyczących umowy o wolnym handlu z USA (TTIP) - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. - Chcę uspokoić polskich i europejskich rolników, jestem bardzo czujny, jeśli...
Przeciwnicy umowy o wolnym handlu z USA (TTIP) i Kanadą (CETA) apelują, aby przedstawiciel polskiego rządu uwzględnił kwestie rolnictwa i żywności w rozmowach ministrów handlu, które odbędą się 13 maja.

Kampanię zbierania podpisów prowadzi sześć organizacji: Akcja Demokracja, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO), Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Stowarzyszenie Ekoland i Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych im. Świętego Franciszka z Asyżu.

Wraz z podpisami premier otrzymała również zaproszenie do spotkania i dialogu ws. stanowiska Polski wobec TTIP i CETA.

Organizacje apelują do szefowej rządu o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne oraz tych, które mogą zagrozić jakości i bezpieczeństwu polskiej żywności - informuje Centrum Prasowe PAP.

List skierowany do premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela:

"Jesteśmy zaniepokojeni tym, że planowane porozumienia handlowe między Unią Europejską a USA i Kanadą (TTIP i CETA) mogą zniszczyć polskie rolnictwo.

Napływ żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju. Osłabi też ochronę konsumentów przed GMO oraz szkodliwymi środkami chemicznymi masowo używanymi w produkcji żywności w Ameryce Północnej.

Apelujemy do polskiego rządu o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności.

Jeśli inne kraje nie zgodzą się na ten postulat, Polska powinna umowy odrzucić."

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu