Pracownicy z Uzbekistanu, Indii w polskich gospodarstwach? Resort odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2022,8:00 Aktualizacja: 11-09-2022,10:20
A A A

Ministerstwo nie rozważało dotychczas rozszerzenia o Uzbekistan, Nepal lub Indie katalogu państw, z których pracownicy według uproszczonych procedur mogliby trafiać do polskich gospodarstw.

W związku z brakiem pracowników w rolnictwie Związek Sadowników RP wystosował apel do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej o zmiany w przepisach.

sadownictwo, Związek Sadowników RP, zbiory owoców, Uzbeskistan

Pracownicy z Uzbekistanu wesprą polskich sadowników?

Prowadzimy rozmowy ze stroną uzbecką i naszym rządem, żeby wynegocjować łatwiejszy dostęp do rynku pracy dla obywateli Uzbekistanu i ułatwienia w procedurze ich zatrudniania - informuje Związek Sadowników RP. Sadownicy - w swoim...

Chodziło m.in. o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zmian prawnych, umożliwiających zatrudnienie w polskich gospodarstwach pracowników na uproszczonych warunkach z nowych kierunków migracji zarobkowej - np. takich krajów, jak Uzbekistan, Nepal czy Indie.

"W odpowiedzi na nasze pismo, zawierające postulaty w zakresie wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało nas, że nie rozważano dotychczas rozszerzenia o Uzbekistan, Nepal lub Indie katalogu państw, dla których mogłyby być stosowane uproszczone zasady w zakresie zatrudniania cudzoziemców" - czytamy w serwisie ZS RP.

Jednocześnie w ramach grupy roboczej do spraw oceny ryzyka migracyjnego, koordynowanej przez MSWiA, ale z udziałem m.in. MRiPS, "analizowane są obecnie możliwości wskazania państw, dla których mogłyby być stosowane uproszczone zasady w zakresie zatrudniania cudzoziemców".

Resort rodziny i polityki społecznej podkreśla ponadto, że trwają prace nad nową ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców, której celem jest dalsze usprawnienie procedur dostępu obcokrajowców do polskiego rynku pracy.

"Najważniejszymi założeniami projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców są m.in.: pełna cyfryzacja, która przyczyni się do usprawnienia i uproszczenia postępowań w sprawach udzielania zezwoleń na pracę i oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców, likwidacja testu rynku pracy czy doprecyzowanie warunków udzielania zezwolenia na pracę cudzoziemca" - przekazał odpowiedź resortu związek sadowników.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu