Pracownicy z Uzbekistanu wesprą polskich sadowników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2022,9:20 Aktualizacja: 03-02-2022,9:28
A A A

Prowadzimy rozmowy ze stroną uzbecką i naszym rządem, żeby wynegocjować łatwiejszy dostęp do rynku pracy dla obywateli Uzbekistanu i ułatwienia w procedurze ich zatrudniania - informuje Związek Sadowników RP.

Sadownicy - w swoim serwisie internetowym - przyznają, że wśród problemów, z którymi się borykają się od lat jest brak rąk do pracy.

Mirosław Maliszewski, Związek Sadowników RP, sadownictwo, centrum dystrybucyjne Jeronimo Martins w Parzniewie

Sadownicy nie godzą się na nieuczciwe praktyki sieci handlowych

Kilkudziesięciu sadowników blokowało centrum dystrybucyjne firmy Jeronimo Martins (właściciel Biedronki) w Parzniewie (woj. mazowieckie). Był to protest przeciwko radykalnym działaniom największych sieci supermarketów w Polsce....

"Sektor owocowo-warzywny ma swoją specyfikę. Bardzo ważne jest, aby zabiegi w sadzie, w uprawach zostały wykonane na czas. Pozwoli to w okresie zbiorów uzyskać jak najlepszy plon, który również musi zostać zebrany w odpowiednim terminie. Bez względu na pogodę prace trzeba wykonywać na czas. Zapewne z tego powodu brak jest chętnych Polaków, którzy chcieliby pracować w gospodarstwach sadowniczych" - wskazuje Związek.

Obcokrajowców do sadów również jednak niełatwo ściągnąć. Przede wszystkim z obserwacji naszych rolników wynika, że coraz mniej obywateli Ukrainy podejmuje pracę w tej branży w Polsce.

"Od pewnego czasu nasza organizacja podejmuje w związku z tym działania w celu pozyskiwania pracowników sezonowych z Uzbekistanu. Zwróciliśmy się też do ministerstwa z pytaniami o możliwość i warunki zatrudnienia obywateli Uzbekistanu w gospodarstwach sadowniczych. W odpowiedzi poinformowano nas, że w świetle obowiązujących przepisów jak najbardziej możliwe jest powierzanie obywatelom Uzbekistanu pracy w gospodarstwach sadowniczych na podstawie zezwolenia na pracę sezonową" - czytamy w serwisie ZS RP.

sady, jabłonie, sadownicy

Sadownicy w kryzysie. "Wyprzedzimy konkurencję, albo znikniemy z rynku"

Ostatnie zebranie członków Zarządu Związku Sadowników RP przyniosło ponure wnioski. - Jesteśmy w trakcie wielkiego kryzysu, jeżeli nic nie zrobimy, wiele gospodarstw może za chwilę wypaść z rynku – mówiono podczas...

Jeśli chodzi o warunki, na jakich można zatrudnić obywateli Uzbekistanu, urzędnicy wskazali na art. 88o  ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z nim zezwolenie na pracę sezonową wydaje się, jeżeli wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę  porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.  

"Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zobowiązany jest także dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia na pracę sezonową" - wskazuje Związek Sadowników RP.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE