Pożar sadzy w kominie to zagrożenie dla całego budynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2017,8:45 Aktualizacja: 28-12-2017,9:10
A A A

Strażacy alarmują, że w grudniu wyjątkowo często są wzywani do pożarów sadzy w kominach. To bardzo niebezpieczne zdarzenia, które mogą doprowadzić do tragedii.

Dlaczego do nich dochodzi? Wszystkiemu winni są właściciele domów, którzy wykazują się lekkomyślnością i nie czyszczą przewodów kominowych.

W gminie Proszowice w woj. małopolskim tylko 23 grudnia doszło do dwóch pożarów sadzy w kominach. Jedno zdarzenie miało miejsce we wsi Piekary, a kolejne w Mysławczycach.

policja, pożar, ochotnicza straż pożarna, OSP, strażacy podpalali łąki i lasy

Ogromny pożar stodoły. Spłonęło siano, samochód i maszyny rolnicze

Blisko 40 strażaków wzięło udział w akcji gaśniczej w miejscowości Miejska Dąbrowa w gminie Głowaczów (Mazowieckie). Chociaż strażakom nie udało się uratować stodoły wraz z wyposażeniem i maszynami, to przed ogniem obronili inne...
W obu przypadkach nikt nie ucierpiał, a pomieszczenia zostały przewietrzone. W Piekarach do czynności ratowniczo-gaśniczych przystąpiła Państwowa Straż Pożarna w Proszowicach oraz druhowie z OSP Koczanów i Kościelec. W akcji w miejscowości Mysławczyce wzięli udział strażacy z PSP w Proszowicach wraz z druhami OSP Bobin.

Przyczyną tego typu pożarów jest zazwyczaj niesprawny komin. Gdy zapali się sadza w kominie następuje gwałtowna reakcja spalania i bardzo głośny szum. W efekcie paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym, a wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy.

Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia czadem. Dlatego przed jak i w trakcie sezonu grzewczego należy regularnie wykonać przegląd komina.

Urząd Gminy i Miasta Proszowice zwraca uwagę, że trzeba pamiętać o czyszczeniu przewodów dymowych, najlepiej korzystać z usług kominiarskich. Kominiarz sprawdza drożność oraz szczelność komina.

"W sytuacji gdy nagromadzona jest sadza, należy ją usunąć, a jeżeli dostrzeżemy pęknięcia przewodu powinniśmy je jak najszybciej naprawić. By uniknąć pożaru ważne jest też czym palimy w piecu, ponieważ palenie śmieciami lub mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy" - ostrzegają urzędnicy w komunikacie.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu