Ponad sto tysięcy dzików do odstrzału

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2016,15:05 Aktualizacja: 10-09-2016,15:16
A A A

W Polsce - zgodnie z rekomendacjami UE - powinno żyć 135,5 tys. dzików - wynika z informacji resortu środowiska. Tymczasem jest ich ok. 245 tysięcy. MŚ - w związku z nowymi ogniskami ASF - zlecił myśliwym zwiększenie odstrzału.

Resort informował, że związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) zwiększony odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie całego kraju, a nie tylko na wschód od Wisły. MŚ dodało też, że zgodnie z rekomendacjami UE "bezpieczna" liczba dzików to pięć osobników na 1 tys. ha (statystycznie - 0,5 osobnika na km kw.).

dziki, ASF, afrykańśki pomór świń, zagrożenie ASF, odształ dzików

W związku z ASF większy odstrzał dzików w całym kraju

W związku z ASF większy odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie całego kraju, a nie tylko na wschód od Wisły - wynika z najnowszego zalecenia ministra środowiska dla myśliwych. Rekomendacje UE mówią, że...
Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha wyjaśnił, że krajowa populacja dzików (stan na 10 marca 2016 r.) wynosi 245 tys. osobników, natomiast zagęszczenie - 0,9 osobnika na km kw.

- Operowanie liczbami bezwzględnymi jest trudne, gdyż stan populacji nie jest wartością stałą. Zwierzęta rozmnażają się w ciągu roku łowieckiego. Docelowo, przy zagęszczeniu 0,5 osobnika na km kw. stan krajowej populacji dzika powinien wynosić 135,5 tys. osobników - dodał.

Decyzja o zwiększonym odstrzale zapadła podczas spotkania wiceministra środowiska Andrzeja Koniecznego z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim oraz przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Lechem Blochem.

Pierwszego września ministerstwo zleciło myśliwym i leśnikom zwiększony odstrzał na wschód od Wisły. Docelowo populacja dzika na tych terenach ma wynieść 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy.

ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. W ub. roku choroba atakowała głównie dziki, wirusa wykryto jednak też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 16 ognisk wirusa. Dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie - pojawiła się w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu