W związku z ASF większy odstrzał dzików w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2016,13:35 Aktualizacja: 09-09-2016,13:38
A A A

W związku z ASF większy odstrzał dzików ma być prowadzony na terenie całego kraju, a nie tylko na wschód od Wisły - wynika z najnowszego zalecenia ministra środowiska dla myśliwych. Rekomendacje UE mówią, że "bezpieczna" liczba dzików to pięć osobników na 1 tys. ha.

- Podjęliśmy decyzję o wybiciu dzików do poziomu zalecanego przez Unię Europejską w całej Polsce. To jest decyzja bardzo trudna, bo to tak, jakby rolnik wybijał swoje stado na własne życzenie. Zdaję sobie jednak sprawę, że ważniejsza jest kwestia ochrony polskiej gospodarki - powiedział cytowany na stronie internetowej resortu wiceminister środowiska Andrzej Konieczny

dziki, odstrzał sanitarny, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel, Partia Zieloni

Domagają się wstrzymania sanitarnego odstrzału dzików

Partia Zieloni stanowczo protestuje przeciwko decyzji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. Apeluje o natychmiastowe zaprzestanie rozpoczętej 1 kwietnia "rzezi zwierząt". Wychodząc naprzeciw...
Przekazał też, że decyzja o zwiększonym odstrzale zapadła podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim oraz przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Lechem Blochem.

Resort wyjaśnił, że "bezpieczna liczba dzików" zgodnie z zaleceniami UE, nie przekracza pięciu osobników na 1000 ha (0,5 os./km kw.).

Jak dodał, zintensyfikowany odstrzał ma przyczynić się do znacznego odgraniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Pierwszego września MŚ zleciło myśliwym i leśnikom zwiększony odstrzał na wschód od Wisły. Docelowo populacja dzika na tych terenach ma wynieść 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy.

ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. W ub. roku choroba atakowała głównie dziki, wirusa wykryto jednak też w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca w gospodarstwach odnotowano już 16 ognisk wirusa. Dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie - pojawiła się w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Poleć
Udostępnij