Polskie produkty z odpowiednim oznaczeniem na sklepowych półkach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2016,8:35 Aktualizacja: 20-07-2016,8:47
A A A

Producenci będą mogli dobrowolnie oznakowywać żywność informacją "produkt polski" - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o jakości artykułów rolno-spożywczych, autorstwa resortu rolnictwa.

"Producenci będą mogli dobrowolnie oznakowywać żywność informacją +produkt polski+. Informacja ta będzie dotyczyć krajowego pochodzenia wytwarzanego produktu, nie tylko w odniesieniu do miejsca prowadzenia przetwórstwa, ale również w odniesieniu do użytych składników" - podkreśliło we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Dzięki temu - jak zaznaczyło CIR - konsumenci będą mogli wyszukiwać produkty wytworzone w Polsce z użyciem krajowych surowców.

żywność, Rumunia, zakupy, lokalne produkty, mięso, jaja, prawo, kontrowersyjna ustawa

W tym kraju sklepy muszą sprzedawać lokalne produkty

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał w poniedziałek ustawę, uchwaloną w czerwcu w ramach wsparcia rumuńskich rolników. Nakazuje ona supermarketom sprzedaż co najmniej 51 proc. lokalnie produkowanego mięsa, warzyw i owoców oraz...
Jak wyjaśniło CIR, obecnie tylko w przypadku niektórych grup środków spożywczych w przepisach unijnych określono konieczność podawania kraju pochodzenia produktu.

"Dla pozostałych środków spożywczych stosuje się ogólne unijne zapisy dotyczące kraju pochodzenia, zgodnie z którymi obowiązek podawania takiej informacji wskazany jest jedynie w przypadku, gdyby jej brak mógłby w istotnym stopniu wprowadzić w błąd konsumenta, co do prawdziwego źródła pochodzenia, np. gdy opakowanie i sposób prezentacji sugeruje inne pochodzenie produktu niż jest w rzeczywistości" - podkreślono.

CIR wskazało, że zapotrzebowanie krajowych konsumentów na informację o miejscu pochodzenia żywności jest duże. Jak wynika z badań, niemal 70 proc. z nich uważa miejsce pochodzenia za czynnik odgrywający istotną rolę przy zakupie żywności.

Przewidziany termin wejścia regulacji w życie to 1 stycznia 2017 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu