Polska na przedostatnim miejscu w rankingu jakości transportu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2015,14:40 Aktualizacja: 20-11-2015,14:46
A A A

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu w UE w zaprezentowanym w piątek w Brukseli unijnym rankingu jakości transportu w krajach UE. Od 2014 roku przeskoczyliśmy o jedno miejsce, wyprzedzając Rumunię. Na pierwszym miejscu znalazła się Holandia.

W przygotowanym przez KE zestawieniu wykorzystano dane m.in. Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska czy Światowego Forum Ekonomicznego. Porównano w nim wyniki państw członkowskich w 29 kategoriach związanych z transportem. W obrębie większości z nich wyróżniono 5 krajów, które osiągnęły najlepsze wyniki oraz 5 z wynikami najgorszymi.

płaca minimalna, niemcy, firmy transportowe

Płaca minimalna w Niemczech ciosem dla polskich firm transportowych

Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech (MiLoG) może spowodować, że nawet 53 tys. polskich pracowników firm transportowych straci pracę - wynika z raportu Deloitte. Takie rozwiązania mogą sprawić, że polskie firmy zaczną przenosić się do...

Najlepsze rezultaty osiągnęła Holandia, będąc w pierwszej 5 w 16 kategoriach. Na kolejnych miejscach uplasowały się Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania i Dania. Polska w 14 kategoriach znalazła się wśród 5 najsłabiej radzących sobie państw, a jedynie w 3 kategoriach w gronie 5 najlepszych. W związku z tym zajęliśmy 27 miejsce w całej UE. Tuż przed nami uplasowała się Grecja, Włochy i Chorwacja, za nami znalazła Rumunia.

Ocena jakości infrastruktury transportowej w Polsce w przypadku wszystkich rodzajów transportu jest lepsza niż w ubiegłorocznym raporcie. Jednak wiele nam jeszcze brakuje, aby dorównać do poziomu ogólnounijnego.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo drogowe, Polska zdaniem Komisji poczyniła pewne postępy, jednak nadal liczba śmiertelnych ofiar wypadków na naszych drogach jest wyższa od unijnej średniej. Poprawiły się za to wyniki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na kolei.

W raporcie podkreślono, że rynki kolejowe w naszym kraju, zarówno w przypadku przewozów towarowych, jak i pasażerskich wykazują wysoki stopień otwarcia, a ostatnio zwiększył się poziom konkurencji.  

Pomimo słabego ogólnego rezultatu z zestawienia wynika, że konsumenci w Polsce są raczej zadowoleni z transportu miejskiego i lotniczego (ich satysfakcja jest powyżej średniej UE). Zadowolenie z transportu kolejowego jest jednak najniższe w UE.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu