Pogoda co roku daje się we znaki rolnikom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2015,11:35 Aktualizacja: 30-10-2015,12:27
A A A

Co roku rolnicy boleśnie przekonują się, że pogoda jest nieprzewidywalna. Jeśli szkody z przezimowania są mniejsze, to we znaki daje się grad, jeśli zaś grad "odpuścił" to uprawy niszczyły wiosenne przymrozki.

Wszyscy związani z rolnictwem pamiętają doskonale 2012 rok, kiedy aura wyrządziła ogromne szkody w uprawach. - Zgłoszono do nas wówczas 18 tys. szkód, za które wypłaciliśmy ponad 371 mln zł odszkodowań. Był to ogromny wydatek bowiem wielu rolników znalazło się naprawdę w trudnej sytuacji i bez tych pieniędzy niejedno gospodarstwo upadłoby - mówi Michael Lösche, Członek Zarządu Concordii Polska TUW.

Ubezpieczenie upraw rolnych z państwowym dofinansowaniem

BGŻ BNP Paribas we współpracy z firmą Concordia Polska TUW kontynuuje jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Nawet do 50 proc. składki ubezpieczeniowej może być dofinansowane z budżetu państwa. Dopłaty do składki dokonywane są...

Ujemne skutki przezimowania spowodowały wtedy spustoszenia na polach. W wielu regionach kraju całe wsie i gminy straciły niemal przyszły plon.

Rok później ujemne skutki przezimowania nie były już aż tak dotkliwe, ale rolnikom mocno we znaki dał się grad. Concordia wypłaciła wówczas za szkody 56 mln zł. Najwięcej zniszczeń zanotowano w województwach lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

W ubiegłym roku negatywnie na uprawy wpłynęły przymrozki wiosenne (przede wszystkim w dniach 16-17 kwietnia oraz 4-6 maja) w pasie biegnącym z południowego zachodu na północny wschód Polski.

- Z tytułu szkód wywołanych przymrozkami wiosennymi wypłaciliśmy 2700 poszkodowanym 38 mln zł odszkodowań. To aż 25 razy więcej niż rok wcześniej. Gdyby w biznesie czy przemyśle warunki zmieniały się z roku na rok tak jak w rolnictwie, mało które przedsiębiorstwo by przetrwało. Gospodarze muszą sobie jakoś z tym radzić, a my staramy się im pomagać - dodaje Lösche.
    
W ostatnich 4 lat największe szkody wyrządzały ujemne skutki przezimowania, grad i przymrozki wiosenne. Nieco mniej dotkliwe były deszcz nawalny, huragan i ogień.

W 2015 r. ubezpieczyło się 143 tys. rolników - 40 proc. (1,2 mln hektarów) za pośrednictwem Concordii. W jesiennym sezonie zawierania umów ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto) oraz uprawy rzepaku ozimego. Chcąc zabezpieczyć ryzyka związane z pogodą, rolnicy mają do dyspozycji wiele pakietów, dzięki którym mogą dobrać optymalny wariant ochrony.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu