PO domaga się utworzenia programu zwalczania ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Renata Chrzanowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2018,10:25 Aktualizacja: 25-05-2018,10:33
A A A

Platforma Obywatelska domaga się od rządu utworzenia narodowego programu walki z wirusem ASF, specjalnego funduszu dla poszkodowanych rolników, wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej i kampanii informacyjnej na temat wirusa.

Dorota Niedziela, "Minister rolnictwa i rozwoju wsi" w Gabinecie Cieni PO skrytykowała projekt budowy płotu wzdłuż wschodniej granicy Polski, który ma zapobiec przemieszczaniu się do Polski dzików, będących głównymi roznosicielami choroby.

ASF, wirus, trzoda chlewna, ognisko

ASF - dwa kolejne ogniska choroby. Prawie 700 świń do utylizacji

Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) potwierdzono w woj. lubelskim. W dwóch gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano 676 sztuk świń.   Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 110. i...

Koszt budowy zapory szacowany jest na 235 mln zł, ale - jak powiedziała posłanka PO - są już informacje, że jego rzeczywisty koszt sięgnie około 500 mln zł.

Według Niedzieli projekt budowy płotu, który "nie jest uzasadniony ani naukowo, ani merytorycznie", jest tak naprawdę "dowodem nieudolności" ministra Krzysztofa Jurgiela w walce z ASF. - Świadczy o tym, że minister Jurgiel nie ma żadnego pomysłu. Chce zrobić, jak sam przyznał, coś, żeby nie mówiono, że nic nie robi - powiedziała.  

Według niej zaniedbania i nieudolne działania szefa resortu przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce. - ASF jest już w centralnej Polsce i idzie jak taran w stronę zachodnią. Jeśli będzie się z taką prędkością rozprzestrzeniał w Polsce grozi nam absolutne załamanie rynku wieprzowiny - przestrzegała polityk.

Podczas obrad Gabinetu Cieni posłanka przedstawiła postulaty PO kierowane do rządu związane ze zwalczaniem ASF. Dotyczą utworzenia narodowego programu walki z wirusem ASF, utworzenia specjalnego funduszu dla hodowców świń poszkodowanych przez chorobę, natychmiastowego wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej oraz kampanii informacyjnej wśród rolników, myśliwych i społeczeństwa na temat ASF.

ASF, wirus, dziki, afrykański pomór świń

ASF - wirus potwierdzony u odstrzelonych i padłych dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś o wystąpieniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce. Od lutego 2014 roku potwierdzono 2166 przypadków i 109 ognisk.   Przypadek ASF nr...

Niedziela szczególnie podkreśliła konieczność wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, która w związku z zagrożeniem ASF, musi wykonać ok. 200 tys. kontroli gospodarstw. - Minister Jurgiel ma 500 mln na budowę płotu, a nie ma pieniędzy na podwyższenie pensji Inspekcji Weterynaryjnej, która jest niedofinasowana, która ma braki kadrowe - mówiła Niedziela.

Rząd we wtorek nie przyjął projektu dotyczącego budowy płotu wzdłuż granicy wschodniej, który miałby chronić przed przenoszeniem wirusa ASF. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy zapory.

Minister Jurgiel mówił z kolei, że działania zmierzające do ograniczenia skutków afrykańskiego pomoru świń są prowadzone przez niego od ponad dwóch lat.

W Polsce od lutego 2014 r. wykryto 111 ognisk ASF u świń i 2166 przypadków u dzików. Choroba występuje na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu