Pierwsi tworzą centra aktywizacji zawodowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2017,9:25 Aktualizacja: 26-06-2017,9:40
A A A

Wielkopolska jest pierwszym województwem, które tworzy Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Polsce. Pierwsza z pięciu placówek powstała w Kaliszu.

Kaliskie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego powołał samorząd województwa wielkopolskiego w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą w Kaliszu.

bezrobocie, stopa bezrobocia, oferty pracy, urząd pracy, ministerstwo pracy

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 7,5 procenta

7,5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,6 pkt. proc. poniżej sprzed roku. Tak niskiego bezrobocia w maju nie...

- Głównym celem Centrum będzie aktywizacja zawodowa osób młodych oraz współpraca z lokalnymi rzemiosłami, przedsiębiorcami i szkołami w ramach organizowanych praktyk i staży. Jednostka będzie wspierać uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodziców w obszarze doradztwa zawodowego oraz planowania i rozwoju kariery - powiedziała Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska.

Do końca 2017 roku powstanie pięć takich jednostek w Wielkopolsce. Poza Kaliszem CWRKDiZ zostaną utworzone także w Poznaniu, Koninie, Lesznie i Pile. - Kaliskie Centrum obejmie swym działaniem rynek pracy i absolwentów aż z siedmiu powiatów: kaliskiego, ostrowskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego i ostrzeszowskiego - wymieniła ekspertka.

W ramach Centrum doradcy zawodowi będą prowadzić badania kompetencji wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych pod kątem przydatności do danego zawodu. Będą sprawdzać też, w jakich zawodach uczeń odnalazłby się najlepiej.
praca sezonowa, praca w wakacje, oferty pracy, pracodowca, pracownik sezonowy, rolnictwo

W wakacje może zabraknąć pracowników. W rolnictwie też

Gastronomia, usługi, prace polowe - w tych branżach może zabraknąć pracowników sezonowych, uważają eksperci. Podkreślają, że pracodawcy zmuszeni są walczyć o pracownika, oferując nie tylko wyższe stawki, ale także dodatki. Andrzej Kubisiak z...

- Wiemy już, że w południowej Wielkopolsce brakuje na przykład cieśli, dekarzy, spawaczy czy fryzjerów, za to w nadwyżce są ekonomiści czy nauczyciele przedmiotów ogólnych – powiedziała Wodzińska i dodała, że nowa jednostka będzie wykorzystywać unijne dotacje na promocje zawodów deficytowych.

CWRKDIZ będzie także diagnozować rynek pracy, wskazywać konieczność kształcenia w zawodach deficytowych dla swojego obszaru działania oraz będzie ograniczać kształcenie w zawodach stanowiących nadwyżkę poprzez określanie tzw. zawodów przyszłości.

- Udział pracodawców w tym procesie będzie skoncentrowany na zaangażowaniu swoich pracowników w kształcenie praktyczne uczniów oraz doskonalenie nauczycieli zawodu - powiedziała Marzena Wodzińska.

Jednostka będzie organizować praktyki zawodowe na terenie południowej Wielkopolski oraz staże zagraniczne w ramach takich projektów, jak na przykład Erasmus+.

Pieniądze na ten cel zabezpieczone są w budżecie województwa wielkopolskiego, a większość realizowanych zadań wynika z ustawy o oświacie. Na siedziby centrów przygotowano nieruchomości, które znajdują się w zasobach samorządu województwa wielkopolskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu