Pieniądze rolników „zamrożone”. Izba chce szybszego zwracania wadiów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2022,18:10 Aktualizacja: 14-03-2022,18:28
A A A

Wnioskujemy o jak najszybsze udzielanie informacji o rozstrzygnięciu przetargów oraz niezwłoczne zwracanie wadium osobom, które brały w nim udział, lecz go nie wygrały - napisała Dolnośląska Izba Rolnicza.

Wystąpienie jest pokłosiem licznych sygnałów od rolników, przekazywanych delegatom rad powiatowych oraz Zarządowi DIR, w sprawie rozpatrywania przetargów ofert pisemnych na dzierżawę gruntów organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Dolnośląska Izba Rolnicza, przetargi na państwową ziemię, słupy na przetargach

"Słupy" na przetargach na ziemię? Izba: niech pokazują kwity

O tym, że w przetargach na dzierżawę ziemi z państwowego zasobu uczestniczą też osoby podstawione przez podmioty spoza środowiska rolniczego, mówi się nie od dziś. Dolnośląska Izba Rolnicza domaga się ulepszenia procedur. Wystąpienie DIR -...

Według Izby, w Oddziale Terenowym KOWR we Wrocławiu procedury są obecnie długotrwałe, a gospodarze długo czekają na rozpatrzenie ofert i zakończenie przetargu.

"W związku z tym wnosimy o przyspieszenie procedur rozpatrywania ofert przez komisje przetargowe. Wnioskujemy również do OT KOWR we Wrocławiu, jako organizatora przetargów, o wdrożenie nadzoru nad terminowością prac komisji przetargowych, które działają w jego imieniu" - czytamy w piśmie sygnowanym przez Ryszarda Borysa, prezesa DIR.

W wystąpieniu znalazł się ponadto postulat, aby zgodnie z przepisami uczestnikom, których oferta została odrzucona, OT KOWR niezwłocznie zwracał wadium wpłacone w ramach danego przetargu. Jak wynika bowiem z informacji przekazywanych przez rolników, często dochodzi do sytuacji, że pomimo odrzucenia oferty, zwrot wadium następuje dużo później, po monicie ze strony rolnika.

"Blokowanie przez organizatora przetargu niebagatelnych kwot (wymagane wadium często wynosi 5 tys. zł, a w przypadku składania przez rolnika kilku ofert - wielokrotność tej kwoty), powoduje brak płynności finansowej w wielu gospodarstwach" - zwraca uwagę dolnośląski samorząd rolniczy.

Jako przykład przedłużonej procedury rozstrzygnięcia przetargu ofert pisemnych na dzierżawę wskazuje (ogłoszenie z 3 sierpnia 2021 r.) na grunty położone w obrębach: Szymocin, Rzeczyca, gm. Grębocice, pow. polkowicki. "Przetarg odbył się 27 września 2021 r., rozstrzygnięty został po czterech miesiącach, ok. 28 stycznia 2022 r., wadia natomiast zostały zwrócone na początku marca 2022 r." - wylicza DIR.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu