Owoce, warzywa i mleko trafią do szkół na innych zasadach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2017,8:40 Aktualizacja: 14-06-2017,8:56
A A A

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, który m.in. stwarza podstawy do wdrożenia od roku szkolnego 2017/18 nowego programu dostarczania do szkół mleka, warzyw i owoców.

Centrum Informacyjne Rządu podaje, że przygotowanie nowych podstaw prawnych dostarczania do szkół od roku szkolnego 2017/18 owoców, warzyw i mleka wynika z likwidacji, z dniem 1 września, odpowiadającej za to Agencji Rynku Rolnego.

owoce, warzywa, uczniowie, szkoła, program owoce i warzywa w szkole, żywność dla uczniów

Startuje program "Owoce i warzywa w szkole"

Po raz ósmy rusza nabór szkół podstawowych do programu "Owoce i warzywa w szkole". W tym roku szkolnym zmieniły się zasady przystąpienia do programu i wystarczy tylko zawarcie umowy przez placówkę z jednym...

Od tego dnia agencją płatniczą realizującą zadania Unii Europejskiej w Polsce będzie jedynie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Zacznie wówczas także działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który zastąpi zlikwidowane: Agencję Rynku Rolnego (ARR) i Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR).

Wprowadzane przez przyjęty we wtorek projekt zmiany polegają na tym, że dwa dotychczasowe programy "Mleko w szkole" oraz "Owoce i warzywa w szkole" zastąpi jeden wspólny program - program dla szkół.

Od 1 września ARiMR będzie odpowiedzialna za nowy program dla szkół, ale zadania agencji płatniczej dotyczące realizacji tego programu będą wykonywane przez KOWR jako zadania delegowane (zgodnie z ustawą o ARiMR)".

Z kolei minister rolnictwa będzie odpowiedzialny za przygotowanie i przekazanie Komisji Europejskiej strategii dotyczącej wdrażania nowego programu dla szkół.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, ministerstwo rolnictwa, zbigniew babalski

Babalski tworzy KOWR. Najtrudniejsze sprawy personalne

Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa został pełnomocnikiem do spraw utworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - poinformował w poniedziałek Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa. Nowa agencja rolna ma rozpocząć pracę od 1 września....

Ponadto w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie "doprecyzowano przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych, mających na celu wzmocnienie pozycji producenta rolnego".

Zmieniono przepisy dotyczące obowiązkowego zawierania umów między producentem (rolnikiem) a nabywcą produktów rolnych przy każdej transakcji.

"Z obowiązku zawierania umowy pisemnej wyłączono sprzedaż bezpośrednią (dotyczy małych transakcji), dostawy bezpośrednie, rolniczy handel detaliczny oraz producentów będących członkami zorganizowanych osób prawnych (grup producentów i organizacji producentów oraz spółdzielni) - po spełnieniu określonych warunków" - zaznacza CIR.

"Oprócz formy pisemnej zawarcia umowy między producentem (rolnikiem) a nabywcą, dopuszczono formę elektroniczną i dokumentową. Umowy te trzeba będzie przechowywać 2 lata" - czytamy dalej w komunikacie.

ministerstwo rolnictwa, KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ustawa, prawo, ARR, ANR, ARiMR, projekt ustawy KOWR

70 proc. zadań ARR zostanie przejęte przez ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przejmie 70 proc. zadań Agencji Rynku Rolnego. Będą to głównie zadania płatnicze, na które potrzebna jest akredytacja - poinformował we wtorek prezes ARiMR Daniel Obajtek. Agencja w...

Zróżnicowano również wysokość kar za nabycie produktów rolnych. Bez umowy (pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej) będzie to 10 proc. wartości transakcji, a gdy umowa będzie wadliwa - będzie to do 5 proc. wartości transakcji.

Projekt zmienia także przepisy ustawy wprowadzające ustawę o KOWR. "Zadaniem KOWR będzie: monitorowanie rynku mleka w Polsce (np. prowadzenie rejestru pierwszych podmiotów skupujących mleko krowie), a także realizacja programu wsparcia pszczelarstwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz wykonywanie czynności związanych z kwotowaniem produkcji mleka i przekroczeniem kwot produkcyjnych w roku kwotowym 2014/2015" - napisano w dokumencie.

CIR dodaje, że nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zaczną obowiązywać od 1 września.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj