Opolskie: ponad 700 sołectw uczestniczy w Regionalnym Programie Odnowy Wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2019,8:55 Aktualizacja: 10-02-2019,9:06
A A A

Już ponad siedemset z 1028 sołectw regionu uczestniczy w działającym od 1997 roku Regionalnym Programie Odnowy Wsi województwa opolskiego. W sobotę na zamku w Pawłowicach o osiągnięciach RPOW dyskutowało ponad stu liderów programu z województwa opolskiego.

Regionalny Program Odnowy Wsi jest realizowany w województwie opolskim od 1997 roku. Przy jego wdrożeniu korzystano z doświadczeń niemieckich i austriackich. Jego ideą była aktywizacja środowisk wiejskich, z których część miała problemy wynikające m.in. ze zmian demograficznych i likwidacji zakładów oraz wiejskich ośrodków życia społecznego.

opolszczyzna, Program Odnowy Wsi, antoni konopka, obszary wiejskie, społeczność wiejska

Rekordowa dotacja w 20. rocznicę Programu Odnowy Wsi

W 20. rocznicę Programu Odnowy Wsi samorząd województwa opolskiego przeznaczy 600 tysięcy złotych na projekty związane z wsią - poinformował na konferencji prasowej Antoni Konopka, wicemarszałek województwa. W województwie...

- Od samego początku ideą programu było wyzwolenie energii w środowiskach lokalnych. Nikt nie starał się i nadal nie zamierza niczego narzucać z góry. W drodze spotkań, konsultacji, szkoleń staraliśmy się pomóc członkom lokalnych wspólnot w określeniu celów, które mogą polepszyć ich warunki życia na wsi, a następnie je zrealizować. Dlatego rozpoczęliśmy od przekonywania, że "warto chcieć", potem przyszedł czas na wyłanianie lokalnych liderów. Na podstawie zgłaszanych oddolnie postulatów zrealizowano program odnowy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Teraz przyszedł czas na dziedzictwo kulinarne. Dzisiaj, po upływie dwudziestu lat, już nikt nie ma wątpliwości co do sukcesu programu - uważa Ewa Kotula z opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Podobnego zdania jest Barbara Musioł ze Staniszcz Małych, których mieszkańcy działają w ramach programu od początku wieku. Jak zaznacza, dzięki programowi udało się zdecydowanie poprawić standard życia we wsi z jednoczesnym zachowaniem jej naturalnych walorów.

policja, przestępstwo, podkarpackie, korupcja, gmina Żołynia

Wyłudzili dotację na budowę gminnego targowiska

7 osób usłyszało zarzuty związane z nieprawidłowościami przy budowie targowiska gminnego w Żołyni (woj. podkarpackie). Wśród podejrzanych są urzędnicy gminy oraz przedstawiciele głównego wykonawcy. Śledztwo w sprawie wyłudzenia...

- Rozpoczęliśmy od opracowania planu działania i oceny naszych możliwości oraz potrzeb. Potem przyszedł czas jego realizacji - krok po kroku. Dzięki naszej pracy przerobiliśmy remizę, w której były miejsca tylko na wozy bojowe z prymitywnym zapleczem socjalnym, na prawdziwe centrum rekreacyjne. Dzisiaj w budynku OSP jest nowoczesne zaplecze do organizacji imprez, miejsce spotkań dla lokalnego koła mniejszości niemieckiej i oczywiście baza dla strażaków. W sąsiedztwie wybudowaliśmy plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej i miejsce ze sprzętem do ćwiczeń. Obok posadziliśmy tradycyjne drzewa, które są wypierane z sąsiedztwa domów przez wszechobecne iglaki. Ale to nie koniec, bo już myślimy o wyznaczeniu wzdłuż Małej Panwi szlaku dla miłośników marszów z kijkami, przy których będą tablice z zestawami ćwiczeń czy zadaszone miejsca wypoczynku - wylicza Musioł.

Województwo opolskie jako pierwsze w kraju zainicjowało Program Odnowy Wsi w 1997 roku. Podstawą były doświadczenia niemieckiego partnera – landu Nadrenia–Palatynat, który wówczas był europejskim liderem odnowy wsi. Obecnie opolski program ma partnerów w kilku polskich regionach. Od rozpoczęcia programu władze województwa przeznaczyły na jego rozwój ponad osiem milionów złotych. W 2019 roku tylko dla stowarzyszeń działających na rzecz opolskich wsi w ramach RPOW przeznaczono 350 tysięcy złotych. Według wyliczeń władz województwa, każda złotówka wyłożona na program generuje kilkadziesiąt dodatkowych złotych przy końcowej realizacji programu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement