Rekordowa dotacja w 20. rocznicę Programu Odnowy Wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2017,12:00 Aktualizacja: 17-03-2017,12:20
A A A

W 20. rocznicę Programu Odnowy Wsi samorząd województwa opolskiego przeznaczy 600 tysięcy złotych na projekty związane z wsią - poinformował na konferencji prasowej Antoni Konopka, wicemarszałek województwa.

W województwie opolskim Program Odnowy Wsi jest prowadzony w ponad siedmiuset sołectwach z 68 gmin. W trakcie jego funkcjonowania wiejskie społeczności z regionu otrzymały na cele związane z programem siedem milionów złotych.

sady, sady tradycyjne, opolszczyzna, jabłonie, czereśnie, grusze

Na Opolszczyźnie posadzili tradycyjne sady

Rodzime odmiany drzew owocowych już rosną w modelowych sadach założonych na przełomie października i listopada w województwie opolskim. Nowe sady powstały w 33 miejscowościach na terenie 28 gmin w ramach projektu "Bioróżnorodność...

Marszałek Konopka podkreślił, że opolski projekt jest wyjątkowy w skali kraju. - Sięgamy po inicjatywy oddolne, aktywizujące społeczności lokalne. Celem owych przeobrażeń jest nie tylko dbałość o ład przestrzenny i estetykę, ale zmiana mentalności mieszkańców, ich dbałość o dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Samorząd wojewódzki wydał siedem milionów, jednak w sumie zrobiono projekty o wartości 40 mln zł, co oznacza, że jedna złotówka przez sołectwa pomnożona została pięciokrotnie - wyliczał samorządowiec.

W tym roku na realizację programu samorząd województwa przeznaczył rekordową kwotę 600 tysięcy złotych. Zostaną one rozdysponowane w pięciu konkursach obejmujących m.in. wybór najpiękniejszej wsi opolskiej, opracowanie zagospodarowania terenów zielonych wsi, czy działania promujące aktywność środowisk wiejskich i wspierania bioróżnorodności.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj