Niesprawne traktory i kombajny. Wyniki kontroli mogą przerażać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2019,11:20 Aktualizacja: 26-06-2019,11:26
A A A

Ponad połowa skontrolowanych ciągników była w złym stanie technicznym. Nieprawidłowości stwierdzono też w 3/4 sprawdzonych kombajnach. To efekt kontroli inspektorów pracy w gospodarstwach rolnych w Łódzkiem.

Jak podaje "Dziennik Łódzki" kontrolerzy odwiedzili 20 gospodarstw rolnych w trakcie wiosennych prac na polach oraz 25 kolejnych w trakcie żniw. W pierwszym przypadku "prześwietlono" 20 ciągników, a zły stan techniczny stwierdzono w 12.

Maria Fajger, ARiMR, Andrzej Chodkowski, GIORiN, kontrole gospodarstw

Szybciej będą wymieniać informacje dotyczące kontroli rolników

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarły porozumienie w sprawie wymiany danych i informacji.   ARiMR będzie przekazywać PIORiN dane dotyczące rolników,...

Na liście zastrzeżeń znalazły się m.in. brak kabiny lub ramy ochronnej, brak sygnalizacji (świateł i klaksonu), zużyte ogumienie, czy brak trójkąta ostrzegawczego.

Inspektorzy stwierdzili też sporo nieprawidłowości związanych z przyczepami do ciągników - brakowało hamulców i oświetlenia lub nie były one podłączone, brakowało zawleczek w zaczepach burt, a ogumienie było zużyte.

Sporo do życzenia pozostawiało również połączenie traktorów z przyczepami i maszynami. Najczęściej brakowało oryginalnych bolców w zaczepach ciągników. Osłon brakowało także przy rozrzutniku obornika i rozsiewaczu nawozów.

Z kolei podczas żniw pod lupę wzięto kombajny i prasy zbierające. W 9 z 12 kombajnów brakowało osłon bocznych, a co trzecia ze skontrolowanych 9 pras nie miała osłon na wał przegubowo-teleskopowy. W pięciu przypadkach rolnicy transportowali ponadto bele słomy bez zabezpieczenia - podaje na koniec dziennik.
 

źródło: "Dziennik Łódzki"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu