MSZ: 261 tys. zł na pomoc dla Ukrainy w założeniu plantacji malin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: RS/PAP | redakcja@agropolska.pl
11-07-2018,17:35 Aktualizacja: 11-07-2018,17:48
A A A

Projekt pomocy rozwojowej dla Ukrainy m.in. w formie szkolenia w zakładaniu sadów i przekazania 70 tys. sadzonek malin otrzymał dofinansowanie ministra spraw zagranicznych. Wyniosło ono 261 tys. zł - poinformował PAP we wtorek resort spraw zagranicznych.

Projekt dotyczący tej pomocy Ukrainie opublikował portal www.sadownictwo.com. Informacja ta wzburzyła m.in. organizacje rolnicze (m.in. Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraz Związek Sadowników RP), które wskazywały, że w Polsce ceny malin znacznie spadły i nie ma zainteresowania ich skupem, tymczasem Polska pomaga Ukrainie w rozwinięciu produkcji malin tj. wzmacnia konkurencję na tym rynku.

 
W ocenie ekspertów Ukraina stała się w ostatnich latach dużym producentem malin rywalizując z Polską o rynki zbytu. Cena polskich malin w skupie od czterech lat spada. Najwyższe ceny płacono w 2015 r. - średnio 7,7 zł/kg, w 2016 - 5,2 zł/kg, w 2017 - 4,40 zł/kg. W tym roku rolnicy mogą liczyć zaledwie na 1,5-2 zł/kg.

 
W ramach tego projektu - jak podał portal www.sadownictwo.com, Polscy partnerzy przekażą Ukraińcom: minimum 70 tys. sadzonek najlepszych odmian maliny, ekologiczne środki ochrony roślin, wyposażenie techniczne, udzielą kompleksowego wsparcia ekspertów w budowie plantacji.

 
Do końca 2018 r. zaplanowano m.in. organizację wizyt studyjnych do Polski tj. w województwie świętokrzyskim i lubelskim – w tym spotkań z ekspertami z Ośrodków Doradztwa Rolniczego; utworzenie na Wołyniu 10 ha modelowych plantacji eko-maliny; objęcie wsparciem szkoleniowo – doradczym 30 przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych z obwodu wołyńskiego na Ukrainie, a także podpisanie długoterminowych kontraktów z polskimi przetwórniami owoców i producentami sadzonek.

 

owoce miękkie, skup, ceny skupu, Rafał Romanowski, MRiRW, owoce

Niskie ceny skupu owoców miękkich to efekt zmowy cenowej?

Do 25 lipca ma być wypracowany wzór umowy kontraktowej dla producentów owoców - poinformował we wtorek PAP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dodał, że jednocześnie UOKiK prowadzi kontrolę, w której sprawdza, czy...


Biuro rzecznika prasowego MSZ poinformowało PAP, że projekt „Zachodnioukraińska Kooperatywa Ogrodniczo – Sadownicza” otrzymał dofinansowanie w wyniku konkursu dotacyjnego Ministra Spraw Zagranicznych "Polska pomoc rozwojowa 2018".

"Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów „Wieloletnim Programem Współpracy Rozwojowej 2016-2020” projekt jest realizowany w priorytecie przedsiębiorczość i sektor prywatny. Projekt nie ma charakteru systemowego, a jedynie edukacyjny. Kwota jego dofinansowania wynosi 261 430 zł" - poinformował resort spraw zagranicznych.

Wyjaśniono, że "dotacja ma pomóc rozwinąć mikro- i małą przedsiębiorczość wśród ludności wiejskiej na zachodzie Ukrainy w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa. Bezpośrednim celem jest przekazanie wiedzy eksperckiej z zakresu tworzenia kooperatywy drobnych przedsiębiorców. Projekt w założeniu ma przyczynić się do wzmocnienia współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi gospodarstwami oraz przedsiębiorstwami".

"W ramach projektu 30 właścicieli/pracowników mikro- i małych przedsiębiorstw skorzysta z usług doradztwa, konsultacji i wizyt studyjnych. Dodatkowo z tej grupy wybranych zostanie 10 drobnych przedsiębiorców, którzy utworzą pierwszą w obwodzie wołyńskim kooperatywę ogrodniczo-sadowniczą. Kooperatywa obejmie obszar 10 ha (każdy z rolników przeznaczy około 1 ha ziemi na plantację malin)" - poinformował MSZ.

"W opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych, projekt stwarza okazję do zwiększania polskiego kapitału eksperckiego, który będzie wykorzystywany w wielu innych projektach międzynarodowych" - podkreśliło biuro prasowe MSZ.

Komentując projekt pomocowy dla Ukrainy, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski powiedział PAP, że "dziś najważniejsza jest aktualna sytuacja na rynku malin, a sprawą sadzonek na Ukrainę zajmiemy się w następnej kolejności".(PAP)

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement