Ministerstwa wesprą finansowo uczelniane kliniki weterynaryjne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2022,13:50 Aktualizacja: 15-12-2022,14:31
A A A

Zależy nam, żeby jakość kształcenia lekarzy weterynarii była należyta - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Zapowiedział wsparcie finansowe dla uczelnianych klinik ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas briefingu "Kliniki weterynaryjne - rozwiązania zmierzające do poprawy jakości oraz obniżenia kosztów usług leczenia zwierząt" wicepremier wskazał, że jest duże zapotrzebowanie na usługi lekarzy weterynarii m.in. w Inspekcji Weterynaryjnej oraz przy leczeniu zwierząt.

Inspekcja Weterynaryjna, identyfikacja i rejestracja zwierząt, ministerstwo rolnictwa

Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła karać mandatami

Funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, będą mogli nakładać mandaty karne - zakłada projekt, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o projekt nowelizacji...

Podkreślił, że jest to zawód, który wymaga kształcenia praktycznego, realizowanego w klinikach, w tym placówkach funkcjonujących przy uczelniach.

- Rozmawialiśmy o tym, jak umocnić funkcjonowanie klinik weterynaryjnych zorganizowanych przy uczelniach. Oczywiście zależy nam na tym, żeby procedury wysokospecjalistyczne były tam realizowane, aby jakość kształcenia lekarzy weterynarii była należyta - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że ważne jest, by kliniki były dostępne dla właścicieli zwierząt oraz miały możliwość "wyjazdu w teren" do pacjentów. Zapowiedział wsparcie finansowe ze strony wspomnianych resortów.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki podziękował rektorom uczelni przyrodniczych, które prowadzą "kliniki weterynaryjne na najwyższym poziomie": Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

urzędowi lekarze weterynarii, minister rolnictwa, pikieta,  system kontroli żywności, bezpieczeństwo żywności

Lekarze weterynarii zamanifestowali swoje niezadowolenie

Lekarze weterynarii protestowali dzisiaj (17 listopada) przed budynkiem ministerstwa rolnictwa. To pierwszy krok sprzeciwu wobec braku realizacji zobowiązań podjętych przez ministra rolnictwa. Porozumienie Warszawskie z ogromnymi nadziejami brało...

Zwrócił uwagę, że kliniki mają podwójne znaczenie: kształcenie lekarzy weterynarii w sposób praktyczny oraz leczenie najgorszych przypadków, "których nie da się leczyć w normalnych warunkach". Jak podkreślił, "są absolutnie niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego".

- Jeszcze w przyszłym tygodniu przekażę wszystkim czterem uczelniom zwiększenie subwencji o 2,5 mln, czyli łącznie 10 mln złotych na rozwój potencjału klinik weterynaryjnych i wydziałów weterynaryjnych - zapowiedział szef MEiN.

Kowalczyk zapowiedział utworzenie 900 etatów dla Inspekcji Weterynaryjnej, co umożliwi kontrolę stanu zdrowia zwierząt w sposób nie tylko interwencyjny, ale też systematyczny. Miałoby to też zapobiegać przypadkom nieuzasadnionego zabierania zwierząt hodowcom.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu