Minister otwiera turecki rynek. Misja gospodarcza poleciała do Ankary

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Ankary Tomasz Grodecki i Małgorzata Werner-Woś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2015,13:05 Aktualizacja: 25-03-2015,13:37
A A A
- Potencjał współpracy polsko-tureckiej w dziedzinie rolnictwa jest ogromny, ale faktyczna wymiana pozostaje marginalna. Najwięcej będzie można osiągnąć w dziedzinie przetwórstwa spożywczego - mówił w Ankarze Marek Sawicki.
 
- To, co jest istotne w zakresie wzajemnej przyszłości, to wymiana w zakresie przetwórstwa, przechowalnictwa i budowanie wspólnych przedsięwzięć przetwórczych. Polska ma olbrzymie doświadczenie w zakresie modernizacji nie tylko wytwarzania żywności w gospodarstwach rolnych, ale także przetwórstwa rolno-spożywczego i tu widzę ogromne pole do współpracy - mówił Sawicki podczas polsko-tureckiego forum ekonomicznego w Ankarze.
 
- Nasi przedsiębiorcy i ministrowie przyjeżdżają z konkretną ofertą: współpracy w zakresie modernizacji gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórczych, wymiany naukowej i wymiany doświadczeń w doradztwie rolniczym - dodał szef resortu. 
 
Minister podkreślił, że ze względu na podobną strukturę rolnictwa w obu krajach partnerów tureckich może też zainteresować polska oferta maszyn i urządzeń rolniczych oraz przetwórstwa spożywczego.
 
W składzie polskiej misji gospodarczej do Turcji znaleźli się m.in. przedstawiciele spółek: Starpharma, Maspex, Foodcare, Związek Polskie Mięso, Zakłady Mięsne "Zakrzewscy", PPHU "MARK'S", Polska Izba Mleka i Staropolanka.
 
Sawicki podkreślił, że rolnictwo stanowi trzeci najważniejszy sektor eksportowy polskiej gospodarki i w 2014 roku Polska sprzedała zagranicznym odbiorcom żywność za 21,5 mld euro. 
 
W rozmowie z PAP Sawicki podkreślił, że choć ogólnie polskie rolnictwo ma dodatni bilans handlowy (6,6 mld euro), to "za rok 2014 mamy 100 mln euro deficytu w handlu artykułami rolnymi z Turcją, więc będziemy próbować zrównoważyć ten rynek".
 
- Namawiamy ministra rolnictwa Turcji, by wzorem Polski i UE nie bał się otwarcia granic tureckich na wymianę w dziedzinie rolnictwa - mówił w wystąpieniu. Zaznaczył, że Polska może podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie dostosowania do wymagań jakościowych UE.
 
Sawicki porównał także produkcję rolną Turcji i Polski. Jak podkreślił, w produkcji zboża i mleka prowadzi Turcja, natomiast Polska jest liderem w produkcji drobiu i jabłek. 
 
- To jest ogromny rynek, samowystarczalny pod względem rolnym, ale jest też w ciekawym położeniu, jeśli chodzi o cały region: Azję Południową i Zakaukazie - podkreślił minister rolnictwa w rozmowie z PAP.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu