Minister: Europejski Zielony Ład powinien być wpisany w kontekst

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2020,7:05 Aktualizacja: 28-07-2020,7:19
A A A

Trzeba patrzeć na Zielony Ład w kontekście, a w Polsce kontekstem jest energetyka w 70 proc. oparta na węglu. Potrzebne są dogłębne analiz projektów planu, zanim Polska przyjmie konkretne zobowiązania - powiedział w TVP1 minister środowiska Michał Woś.

- Nie stawiamy sprawy tak, że Europejski Zielony Ład to jest absolutne zło - stwierdził Woś. - Tam są punktowo bardzo dobre rzeczy - dodał.

Zdaniem ministra, trzeba patrzeć na Zielony Ład w kontekście, a w Polsce kontekstem jest to, że energetyka jest w 70 proc. oparta na węglu.

strategia od pola do stołu, europejski zielony ład, rolnictwo ekologiczne

Wojciechowski: Europejski Zielony Ład to dobry kierunek dla rolnictwa

Europejski Zielony Ład, a zwłaszcza strategia od pola do stołu i strategia bioróżnorodności to dobry kierunek dla rolnictwa w Europie i Polsce - powiedział w piątek komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił,...
- Na sprawy ekologiczne trzeba spojrzeć w kontekście globalnym, czyli kto na świecie realizuje taką, a inną politykę klimatyczną - ocenił minister.

- Z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa my nie możemy wyłączyć ot tak jednego, czy drugiego bloku węglowego, tylko dlatego, że jest takie życzenie - powiedział.

Woś dodał, że Solidarna Polska domaga się dogłębnych analiz projektów planu, zanim Polska przyjmie konkretne zobowiązania wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu.

Europejski Zielony Ład to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma być narzędziem transformacji energetycznej. Jednym z elementów ma być dążenie, by Unia Europejska stała się wspólnotą neutralną klimatycznie. Podczas negocjacji budżetowych podczas ostatniego szczytu UE w nowej unijnej perspektywie finansowej Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, mający łagodzić negatywne skutki transformacji energetycznej, został zmniejszony o 20 mld euro - z łącznych 37,5 mld do 17,5 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu