Mimo suszy rolniczej dostawy wody są zabezpieczone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Babak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2018,15:05 Aktualizacja: 01-08-2018,15:19
A A A

System zaopatrzenia w wodę, z którego korzysta Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, mimo suszy rolniczej funkcjonuje prawidłowo. Nic nie zapowiada ograniczeń - podała spółka.

Przedstawiciele firmy zaznaczyli, że choć od maja do końca lipca mieszkańcy regionu wypili blisko 3 mln litrów wody pochodzącej ze zbiornika w Goczałkowicach, zapas w tym najważniejszym dla woj. śląskiego rezerwuarze jest jeszcze bardzo duży.

Gospodarowanie wodą w polsce, Adam Ulbrych, cieki wodne, oczka wodne, jan krzysztof ardanowski

Nie potrafimy gospodarować wodą. Płynie bezproduktywnie do Bałtyku

Ekolog Adam Ulbrych podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa dotyczącego suszy podkreślał, że zjawisko to nie bierze się tylko z tego, że nie ma opadów, ale przede wszystkim z tego, że jako państwo nie potrafimy gospodarować wodą. -...

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. i należące w większości do samorządu woj. śląskiego przedsiębiorstwo jest największą w Polsce firmą wodociągową. Według jej informacji ze sprzedawanej wody (ponad 100 mln m sześc. rocznie) lokalnym spółkom wodociągowo-kanalizacyjnym korzystać może ok. 3,5 mln osób. System działa w oparciu o 11 ujęć i stacji uzdatniania wody - m.in. przy zbiorniku w Goczałkowicach (o pojemności 160 mln m sześc.).

Piotr Biernat, rzecznik GPW poinformował, że utrzymujący się od dłuższego czasu stan zbiornika na poziomie ok. 97 mln m sześc. pozwala nawet na kilkutygodniowy zrzut wody. Obecnie co sekundę przez zaporę w Goczałkowicach wypływa 10 m sześc. wody, aby podtrzymać życie przyrodnicze na terenach w zasięgu 80 km.

Takie działanie wprawdzie obniży w ciągu 3 tygodni poziom wody o 25 cm, ale nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw wody do picia dla mieszkańców regionu.

drogi wodne, uregulowane szlaki żeglowne, gospodarowanie wodami, Żegluga Śródlądowa

Drogi wodne bez klasy. Hydroenergetyka u nas mocno kuleje

Drogi wodne w Polsce mają długość 3655 km, ale uregulowane szlaki żeglowne stanowią już tylko 2417 km. Zaledwie 6 proc. z nich to drogi wodne o klasie międzynarodowej. - W 2017 roku pan prezydent ratyfikował konwencję AGN, która zobowiązuje...

- Pełny wody jest też drugi zbiornik w Kozłowej Górze, gdzie znajduje się ponad 9 mln m sześc. wody, a z którego wodę otrzymują m.in. mieszkańcy Piekar Śląskich, Bytomia, Bobrownik, Radzionkowa, Chorzowa oraz Świętochłowic. Także we wszystkich ujęciach głębinowych w dyspozycji GPW, a zaopatrujących głównie północną część regionu, korzystającą z zasobów spółki, nie zanotowano żadnych spadków zwierciadła wody - zapewnił ekspert.

W sytuacjach suszy sprawdza się powstający od ponad 100 lat, liczący ok. 900 km i nadal rozwijany system magistral, otaczających pierścieniowo najważniejsze aglomeracje w regionie, połączony z 11 punktami uzdatniania wody, w tym najnowocześniejszym zakładem w Goczałkowicach.

Spółka zapewnia, że jako jedyne przedsiębiorstwo wodociągowe w przypadku awarii czy klęski żywiołowej, np. suszy, jest w stanie dostarczyć wodę na drugi kraniec województwa. System sprawdził się m.in. trzy lata temu, gdy podczas suszy studniowej wyschło wiele prywatnych i gminnych studni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu