Miliony ton jedzenia trafiają na śmietnik

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2018,8:10 Aktualizacja: 18-06-2018,8:23
A A A
W Polsce do wyrzucania jedzenia minimum raz w tygodniu przyznaje się 30 proc. ludności, a rocznie na śmietnik trafia nawet 9 mln ton produktów spożywczych. Gospodarstwa domowe są odpowiedzialne za połowę marnowanej w UE żywności. 
 
Marnowanie żywności uważane jest za jeden z największych problemów XXI wieku, pociągający za sobą konsekwencje społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Wyrzucając produkty spożywcze, przyczyniamy się do wzrostu cen żywności, generowania nadmiernej ilości odpadków oraz zanieczyszczenia środowiska, a jednocześnie marnowania energii oraz wody potrzebnych do wytworzenia jedzenia. 
żywność, podwójne standardy żywności, Wspólne Centrum Badawcze (JRC), zakupy

Koniec z podwójną jakością żywności. Unia wytacza ciężkie działa

Komisja Europejska opublikowała w czwartek nową wspólną metodykę porównywania jakości produktów spożywczych w całej UE. Ma ona pozwolić państwom przeprowadzać badania porównujące skład i właściwości produktów...
Istotne znaczenie ma również etyczny wymiar problemu, biorąc pod uwagę kwestie głodu i niedożywienia, z jakimi wciąż boryka się wiele społeczeństw na świecie. Według statystyk rocznie z głodu umiera nawet 18 mln ludzi.
 
- Blisko 2 mld ludzi dotyka problem niedożywienia, jednocześnie prawie 2 mld ludzi ma nadwagę, a prawie jedna trzecia wyprodukowanej żywności się marnuje. Sytuacja jest więc tragiczna - powiedział agencji informacyjnej Newseria Matt Simister, prezes zarządu Tesco na Europę Środkową podczas Central Europe Food Waste Conference.
 
Według raportu Polityki Insight "Zgubione kalorie. Jak skutecznie walczyć z marnotrawieniem żywności" w Unii Europejskiej w marnowaniu żywności przoduje Holandia. Polska plasuje się na 5. miejscu rankingu jako państwo, w którym rocznie na śmietnik trafia blisko 9 mln ton żywności. 
 
Za połowę wyrzucanych produktów spożywczych odpowiedzialne są gospodarstwa domowe - w skali całej UE to ok. 45 mln ton, zaś w Polsce ponad 4 mln ton. Badanie pokazuje, że do codziennego wyrzucania żywności przyznaje się 10 proc. Polaków, a 30 proc. robi to przynajmniej raz w tygodniu. Do kosza trafiają przede wszystkim pieczywo, wędliny, warzywa i owoce.

pożary składowisk, bezpieczeństwo żywności, skażone plony, zgierz, trzebinia

W całej Polsce płonęły składowiska odpadów. Żywność jest bezpieczna?

Po licznych pożarach na składowiskach odpadów ludzie zastanawiają się m.in., czy nie doszło do skażenia upraw na polach w okolicach płonących obiektów. W ostatnim czasie różnego rodzaju odpady (także chemiczne) płonęły w...
- Marnowanie żywności to odpowiedzialność nas wszystkich, w poszczególnych miejscach łańcucha: producentów, dystrybutorów, konsumentów. Ci ostatni powinni myśleć o tym przy robieniu zakupów i planowaniu posiłków - mówi Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
 
Aby zapobiec marnowaniu żywności, warto robić mniejsze zakupy, ale częściej, minimalizując ryzyko kupienia produktów niepotrzebnych lub o krótkiej dacie ważności. Istotny jest również sposób przechowywania jedzenia. 
 
- Jako Banki Żywności istniejemy i pomagamy od ponad 20 lat. Podejmowanie tematu marnowania żywności w dialogu publicznym m.in. przez kampanie edukujące rozpoczęliśmy 10 lat temu. Cieszy nas, że świadomość problemu od tego czasu rośnie w każdym miejscu, zarówno po stronie rolników, producentów, dystrybutorów, jak i konsumentów - dodaje Borowski.
 
Duże sieci handlowe coraz bardziej starają się ograniczyć marnowanie żywności, wdrażając odpowiednie strategie w tym zakresie. Równie istotna jest współpraca przedsiębiorstw z dostawcami i rolnikami, by skracać łańcuch dostaw dla zapewnienia świeżości produktów przez dłuższy czas. Taka strategia może być jednak wdrażana tylko w porozumieniu z producentami żywności.
 
Odpowiedzialność spada również na producentów żywności. W przypadku owoców i warzyw przedsiębiorstwa powinny zadbać przede wszystkim o odpowiednie warunki transportu. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj