Mali gospodarze bez szans. Potrzeba zmian w dzierżawach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2020,20:00 Aktualizacja: 04-03-2020,20:14
A A A

Zwiększenia progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych domaga się Wielkopolska Izba Rolnicza. Wystąpiła w tej sprawie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Izba wnioskuje o przywrócenie progu organizacji przetargów ograniczonych ofert pisemnych w województwie wielkopolskim do wcześniejszej powierzchni, czyli 5 ha.

sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, kowr, grzegorz pięta, Wojciech Adamczyk

KOWR podał, ile hektarów ziemi sprzedano w tym roku

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprzedał 2,6 tys. ha gruntów z państwowych zasobów, w tym 400 ha były to grunty nierolne - poinformował rzecznik Wojciech Adamczyk. W tym czasie zawarto...

Rolniczy samorząd przypomina, że 21 sierpnia 2019 r. Terenowa Rada Społeczna działająca przy Oddziale Terenowym KOWR w Poznaniu podjęła decyzję o zwiększeniu progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych do średniej województwa (obecnie 13,99 ha).

Z informacji przekazanych przez OT KOWR w Poznaniu wynika, że aż 80 proc. nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w Wielkopolsce ma powierzchnię poniżej 13,99 ha, a więc ich rozdysponowanie będzie się odbywało przez przetargi licytacyjne. Samorząd rolniczy zgłaszał negatywne stanowisko w tej kwestii.

"Odział Terenowy KOWR w argumentacji przedstawionej na posiedzeniu TRS wskazywał na konieczność przyspieszenia procedury wydzierżawiania nieruchomości i zmniejszenia powierzchni gruntów niezagospodarowanych. Niestety, nie wzięto pod uwagę konsekwencji, jakie poniosą z tego tytułu rolnicy. Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej napływają apele rolników o działania mające na celu przywrócenie stanu poprzedniego w procesie organizacji przetargów ofertowych. Bo nie są wstanie konkurować w przetargach licytacyjnych z zamożnymi gospodarstwami, których właściciele podbijają czynsze dzierżawne do granic opłacalności ekonomicznej" - czytamy w wystąpieniu WIR.

powierzchnia użytków rolnych, rolnictwo ekologiczne, prow 2014-2020, gus

Mniej ziemi rolniczej i dopłat "ekologicznych"

Systematycznie zwiększa się powierzchnia gruntów zabudowanych, a maleje użytków rolnych. Spadają ostatnio płatności dla gospodarstw ekologicznych - wynika z opracowania GUS "Wskaźniki zielonej gospodarki w Polsce 2019 r.". W...

Jak w nim podkreślono, rezygnacja z przetargów ograniczonych ofertowych na rzecz przetargów licytacyjnych spowodowała, że zamiast 6 kryteriów wprowadzono tylko jedno - ekonomiczne.

W konsekwencji ceny ziemi w regionie są astronomiczne, a więc niedostępne dla "zwykłych" gospodarzy. Dzierżawa z państwowego zasobu jest jedyną szansą dla nich na rozwój gospodarstw i polepszenie sytuacji ekonomicznej.

Wielkopolska izba podkreśla, że od samego początku wspierała ideę przetargów ofertowych, bo w jasny i czytelny sposób pozwalają na ocenę gospodarstw rolnych zainteresowanych dzierżawą państwowej ziemi.

"Procedura ta jednak w naszej opinii jest bardziej obiektywna i sprawiedliwa społecznie niż przetargi licytacyjne. W ocenie ofert przetargowych szansę mają rolnicy posiadający zarówno małe, jak i duże gospodarstwa bez względu na stan konta. Konieczne jest naszym zdaniem podjęcie ponownych prac nad kształtem kryteriów i wag z uwzględnieniem również rejonizacji" - zaznacza WIR.

I apeluje do KOWR o pilne przywrócenie możliwości organizacji przetargów ograniczonych ofertowych w województwie wielkopolskim od progu 5 ha.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj