Los zapylaczy nie jest ci obojętny? Weź udział w konsultacjach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2018,12:55 Aktualizacja: 22-01-2018,13:26
A A A

Komisja Europejska rozpoczęła otwarte konsultacje publiczne, w których zainteresowani losem owadów zapylających mogą wyrazić swoje opinie, które przyczynią się do poprawy życia zapylaczy i pomogą w rozwiązywaniu problemów ich dotyczących. 

W Europie owady zapylające to przede wszystkim pszczoły, bzygowate, motyle, ćmy oraz chrząszcze. Niektóre z tych gatunków są udomowione, jak na przykład pszczoły miodne. Prawie 4 na 5 dzikich kwiatów i więcej niż 4 na 5 roślin wymaga zapylenia - informuje na swojej stronie Polski Związek Pszczelarski.

pasieka na dachu, pszczoły, miód, owady zapylające, Toruń, kujawsko-pomorskie

Pszczoły w centrum miasta. Jak założyć pasiekę na dachu?

Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach są jednym z tematów konferencji szkoleniowej "Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego", która niedawno odbyła...

Ostatnie badania dowodzą tymczasem, że upadek owadów zapylających postępuje i jest efektem przede wszystkim działalności człowieka. Według raportu IPBES (międzyrządowa platforma naukowo-polityczna dotycząca różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych) bezpośrednie zagrożenia dla zapylaczy to zmiany użytkowania gruntów, intensywne zarządzanie rolnictwem i używanie pestycydów, zanieczyszczenie środowiska, inwazyjne gatunki obce, patogeny i zmiany klimatyczne.

W państwach członkowskich UE istnieje szereg krajowych i regionalnych strategii zapylania. I chociaż nie ma jednej, konkretnej polityki UE wobec owadów zapylających, Wspólnota podejmuje szereg działań korzystnych dla życia owadów zapylających.

Od 11 stycznia prowadzone są 12-tygodniowe konsultacje, w których obywatele UE, naukowcy, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska, rolnicy, stowarzyszenia rolników i doradcy rolni, pszczelarze, społeczności wiejskie, architekci krajobrazu, instytucje edukacyjne i władze publiczne mogą wyrażać opinie, które przyczynią się do poprawy życia zapylaczy.  

Konsultacje potrwają do 5 kwietnia. Szczegóły i ankieta znajduje się tutaj

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu