Pszczoły w centrum miasta. Jak założyć pasiekę na dachu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2017,10:10 Aktualizacja: 18-12-2017,10:11
A A A

Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach są jednym z tematów konferencji szkoleniowej "Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego", która niedawno odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Do udziału w spotkaniu zaproszono zwłaszcza osoby zainteresowane założeniem własnej pasieki.

- Pszczoły w miastach czują się bardzo dobrze - wiemy o tym, bo od ubiegłego roku wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu z powodzeniem prowadzimy pasiekę na dachu urzędu marszałkowskiego. Wiemy też, że miód wyprodukowany przez nasze pszczoły jest czysty, zdrowy i bezpieczny - potwierdzają to szczegółowe badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa - mówi marszałek Piotr Całbecki.

złodzieje uli, pszczelarstwo, pszczele rodziny, gmina wilków, lubelszczyzna

Zniknęły ule z pszczołami. Policja szuka złodziei i prosi o pomoc

Coraz częściej dochodzi do kradzieży uli z pszczołami. Ostatnio te pożyteczne owady zniknęły w gminie Wilków na Lubelszczyźnie.. Stróże prawa z Opola Lubelskiego otrzymali zgłoszenie, że nieznani sprawcy pod osłoną nocy ukradli z sadu...
- Nasza konferencja to kolejne przedsięwzięcie, którym promujemy piękną ideę pszczelarstwa, nie tylko na terenach wiejskich, ale również w miastach - dodaje.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych - oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone.

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego składa się z pięciu uli, każdy zasiedlony jest przez około 35 tysięcy pszczół.

W Toruniu hodowlę pszczół prowadzi także Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury.

Prowadzenie pasieki w miastach było jednym z wiodących tematów konferencji, która odbyła się 7 grudnia - w dniu św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Podczas spotkania była też mowa o możliwościach eliminowania masowego ginięcia pszczół poprzez właściwą gospodarkę pasieczną.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu