Lekarze weterynarii domagają się podwyżek i nowych etatów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2018,10:25 Aktualizacja: 24-10-2018,10:36
A A A

Wnoszę o zabezpieczenie w budżecie środków umożliwiających wzmocnienie finansowo-kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej, poprzez podniesienie wysokości wynagrodzeń pracowników oraz lekarzy weterynarii, wykonujących zadania z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii - apelował do posłów Jacek Łukaszewicz.

Prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (KIL-W) podczas niedawnego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poświęconego sprawom budżetowym przypominał, że w ramach debaty o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) wszyscy w tym gremium zgodnie potwierdzali konieczność wzmocnienia inspekcji.

Chiny, ASF, afrykański pomór świń, ASF w Chinach

ASF wymyka się spod kontroli. Wybijają całe stada świń

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek o wykryciu dwóch pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jest to już 12. chiński region, w którym od początku sierpnia...
- Niestety, w przedstawionym projekcie nie zauważyłem żadnych zmian w tym kierunku. Brak wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej, borykającej się z licznymi wakatami, wynikającymi z niskich wynagrodzeń lekarzy weterynarii - przypominam, 2,5 tys. zł brutto w powiatowych inspektoratach weterynarii - powoduje m.in. niedostatecznie szybką realizację kontroli gospodarstw pod kątem prowadzonej w nich bioasekuracji - podkreślał Łukaszewicz.

Jak ostrzegał, grozi to rozprzestrzenieniem się wirusa ASF na terenie całego kraju i miliardowymi stratami dla gospodarki państwa.

Marek Mastalerek, sekretarz KIL-W, zaznaczał natomiast, iż należy współczuć rolnikom, tracącym swoje źródło utrzymania, gdy likwidowane jest ich stado świń.

- Ale chcę przypomnieć, że na tym terenie pracują także lekarze weterynarii, utrzymujący się m.in. z pomocy w leczeniu zwierząt rolników. Nikt o nich nie wspomina, ale oni także tracą swoje miejsca pracy - mówił Mastalerek.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, USA, wieprzowina

Ambasada USA: musimy chronić gospodarstwa przed ASF

USA i Polska prowadzą rozmowy na temat zawieszenia importu wieprzowiny do USA z Polski - poinformowała na Twitterze Ambasada USA w Polsce. Dodano, że obie strony są zdeterminowane, by chronić swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF)....
W odpowiedzi zastępca dyrektora Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Aleksandra Szelągowska przekonywała, iż na rok 2019 r. zostały znacząco zwiększone wydatki na realizację zadań z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

- W stosunku do roku 2018, zostały zwiększone wydatki o 200 000 tys. zł, w tym 140 000 tys. zł w rezerwie na zwalczanie chorób zakaźnych. Przypominam, że do tej pozycji zostało dopisane nowe zadanie, które daje wojewodom możliwość zwiększenia wydatków inspekcji weterynaryjnej na finansowanie zadań obsługiwanych przez prywatnych lekarzy weterynarii - wskazywała Szelągowska.

Dodawała również, że w celu poprawienia sytuacji płacowej i etatowej w powiatowych i wojewódzkich inspektoratach weterynarii, zwiększony został wskaźnik możliwości podwyższenia wynagrodzeń dla wszystkich podmiotów, jednostek budżetowych, tj. 2,3 proc. na rok 2019 w stosunku do roku 2018. A dla inspekcji w województwach zostało zaplanowane ponad 7 proc.

wieprzowina, USA, eksport mięsa, trzoda chlewna, świnie, eksport mięsa

Amerykanie analizują dokumenty ws. importu wieprzowiny z Polski

Stany Zjednoczone obecnie analizują przedstawione przez polskie służby weterynaryjne dokumenty dotyczące importu wieprzowiny - powiedział we wtorek w Sejmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Amerykanie w ubiegły czwartek (18...
Według przedstawicielki resortu rolnictwa, jeżeli zapadnie decyzja o nowych etatach, mogą one być finansowane z tzw. rezerwy etatowej.

Szef KIL-W ponowił jednak apel do posłów o korektę budżetu.

- Odniosłem wrażenie, że strona ministerialna jest bardzo zadowolona ze spraw, które wprowadziła w inspekcji. Trochę sprostuję. 7 proc. wynagrodzenia inspektora weterynaryjnego w powiecie, w którym zwalczany jest ASF, oznacza 170 zł. Pracownik będzie zarabiał 2670 zł brutto. Niewątpliwie rozwiązaliśmy problem i cała masa lekarzy ruszy szturmować powiatowe inspektoraty weterynarii - ironizował Jacek Łukaszewicz.

I przekonywał, iż jeżeli lekarzowi po skończeniu ciężkich studiów i specjalizacji nie zaproponuje się wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej, to w inspekcji będą robione tylko wewnętrzne przesunięcia, które do niczego nie doprowadzą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu