ASF wymyka się spod kontroli. Wybijają całe stada świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-10-2018,14:25 Aktualizacja: 23-10-2018,14:27
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek o wykryciu dwóch pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jest to już 12. chiński region, w którym od początku sierpnia odnotowano tę chorobę.

Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej resortu obecność ASF stwierdzono w próbkach pochodzących z dwóch ferm w miastach Yigang i Changde w Hunanie. Po wykryciu choroby prewencyjnie wybito 546 sztuk trzody chlewnej w gospodarstwie w Yigangu i 268 w Changde.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, Chiny, wieprzowina

Pierwsze przypadki ASF na południowym zachodzie Chin

Chińskie władze poinformowały w niedzielę o wykryciu dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Junnan. Jest to już jedenasty chiński region, w którym od sierpnia odnotowano tę chorobę, i pierwszy taki przypadek na...

W niedzielę chińskie władze informowały o wykryciu pierwszych przypadków ASF na południowym zachodzie kraju. Dwa ogniska choroby odnotowano w prowincji Junnan, w odległości prawie 3 tys. kilometrów od miasta Shenyang, gdzie na początku sierpnia wykryto pierwszy w historii przypadek ASF w ChRL.

Od tamtej pory resort rolnictwa potwierdził ponad 40 ognisk ASF na terenie 11 prowincji oraz w mieście wydzielonym Tiencin. Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegali, że choroba może przekroczyć granice i zaatakować hodowle w innych krajach Azji.

W poniedziałek ministerstwo rolnictwa Japonii poinformowało o wykryciu wirusa ASF w bagażu podróżnego, który 1 października przyleciał do tego kraju z Pekinu. Nie potwierdzono, czy odebrane temu pasażerowi produkty zawierały wieprzowinę wyprodukowaną w Chinach.

wieprzowina, USA, eksport mięsa, trzoda chlewna, świnie, eksport mięsa

Amerykanie wstrzymali import wieprzowiny z Polski. Boją się ASF

Stany Zjednoczone w czwartek wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami wz. z afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w...

Po wykryciu ognisk ASF w Chinach władze Japonii zaostrzyły kontrole podróżnych przybywających z regionów dotkniętych chorobą i wstrzymały import mięsa wieprzowego z Chin - informował resort rolnictwa.

Wcześniej obecność wirusa wykryto w Korei Południowej w produktach spożywczych przywiezionych tam przez turystę wracającego z Shenyangu na północnym wschodzie Chin.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

Z powodu przypadków ASF wykrytych w Polsce chiński rynek pozostaje zamknięty na polską wieprzowinę. W związku z tą chorobą władze ChRL niedawno zakazały również importu z Belgii i Bułgarii.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA