Łatwe odrolnianie gruntów? KRIR mówi stanowcze "nie"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2021,8:05 Aktualizacja: 25-03-2021,8:09
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych w piśmie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi wyraziła stanowczy sprzeciw wobec zamiaru zmiany ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Chodzi o zmiany w ustawie dotyczące zwolnień z opłat gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej na terenach leżących w granicach administracyjnych miast. Miałyby w założeniu pobudzić inwestycje.

cba, Centralne Biuro Antykorupcyjne, odrolnienie ziemi, piotr kaczorek, lotnisko z modlinie

Za pieniądze obiecywał odrolnienie ziemi przy lotnisku

Biznesmen spod Warszawy miał za pieniądze obiecywać załatwienie odrolnienia 10 hektarów ziemi przy lotnisku w Modlinie. Zatrzymali go agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina. Według ustaleń śledczych, mężczyzna powoływał się na...

"Zarząd KRIR jest przeciwny takim zmianom z uwagi na fakt, że grunty na obszarach wiejskich staną się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Opłaty za zmianę przeznaczenia gruntu na obszarach miejskich zostaną zniesione, tymczasem na obszarach wiejskich pozostaną, jak dotychczas. Takie rozwiązanie może doprowadzić do odrolniania gruntów bez rzeczywistej potrzeby" - wskazuje rolniczy samorząd.

I zwraca uwagę, że w granicach miast i miasteczek znajdują się często tereny o wysokiej wartości rolniczej i przyrodniczej, które powinny być użytkowane rolniczo.

Z kolei na terenach wiejskich jest wiele gruntów niskiej klasy bonitacyjnej, które bez szkody dla środowiska przyrodniczego można przeznaczyć pod inwestycje.

"Zwolnienie z opłat za odrolnianie zmniejszy ponadto wpływy na Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, z których są finansowane drogi lokalne, zabezpieczenia przeciwpowodziowe itp." - zwraca uwagę KRIR, występując do ministra o odstąpienie od planowanej zmiany przepisów w tym zakresie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement