Lasy Państwowe na drodze do certyfikacji. Powstał specjalny zespół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2024,8:50 Aktualizacja: 01-03-2024,8:55
A A A

W czwartek powołano zespół roboczy, którego zadaniem będzie przygotowanie rozwiązań do przywrócenia certyfikacji FSC dla drewna w skali ogólnokrajowej - poinformowały Lasy Państwowe. Pierwszym krokiem jest przywrócenie tego certyfikatu dla regionalnej dyrekcji w Białymstoku.

Lasy Państwowe przekazały na swojej stronie internetowej, że w czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli dyrekcji generalnej LP, resortu klimatu i środowiska oraz firmy FSC International, przyznającej certyfikaty dla pozyskiwanego drewna.

LP poinformowały, że spotkanie zakończyło się powołaniem zespołu roboczego. "Zespół już dzisiaj zaczął prace nad szczegółowymi rozwiązaniami dążącymi do przywrócenia certyfikacji FSC w skali ogólnokrajowej. Pierwszym krokiem jest dążenie do przywrócenia certyfikatu dla RDLP w Białymstoku, co jest odpowiedzią na oczekiwania zarówno ze strony przemysłu drzewnego, samorządów oraz organizacji przyrodniczych i społecznych z tego regionu. Kolejne spotkanie, podsumowujące prace, zaplanowano już za dwa tygodnie" - dodano.

lasy, lasy państwowe, certyfikat, fsc

Lasy Państwowe negocjują z firmą FSC ws. certyfikatu o sposobie pozyskania drewna

Pod koniec lutego ma odbyć się spotkanie ws. z firmą FSC International, która wydaje certyfikaty mające gwarantować, że drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony - poinformowały w poniedziałek Lasy Państwowe. Lasy...

Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że obecnie certyfikatami FSC świadczącymi o pozyskaniu drewna w wyniku odpowiedzialnego gospodarowania, posługują się cztery z siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (Katowice, Szczecin, Szczecinek i Zielona Góra).

"Dwie pierwsze, korzystając z derogacji, są w trakcie audytu prowadzonego z intencją, by nadal posługiwać się certyfikatem FSC. Jeśli audyt zakończy się wynikiem pozytywnym, obie RDLP otrzymają taką możliwość do końca sierpnia" - wytłumaczono.

"Zostawiamy przeszłość za sobą i rozpoczynamy od nowa dialog w sprawie certyfikacji. Zapewniam o naszej otwartości do rozmów. Prowadzimy je ze wszystkimi interesariuszami gospodarki leśnej. Przykładamy dużą wagę do głosów wszystkich naszych partnerów, którzy zgłaszają oczekiwanie, by Lasy Państwowe posługiwały się znakiem FSC. Otwartość i transparentność to priorytety obecnego kierownictwa Lasów Państwowych" - wskazał cytowany zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej LP Jerzy Fijas.

Lasy dodały, że "prace nad rewizją standardu krajowego dobiegają końca".

lasy państwowe, lasy, drewno, surowiec

Lasy Państwowe: powinna powstać strategia dotycząca drewna jako surowca

Potrzebna jest strategia dotycząca drewna jako surowca - powiedział na wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami przemysłu drzewnego wicedyrektor Lasów Państwowych Jerzy Fijas. Branża domaga się m.in. obniżenia cen wywoławczych w trakcie...

"Jego ostateczna wersja zostanie prawdopodobnie opublikowana w maju tego roku. Po okresie przejściowym, nowy standard zastąpi dotychczasowy najwcześniej w grudniu 2025 r. Standard, a w szczególności te jego elementy, wobec których zgłoszonych zostało najwięcej uwag, był przedmiotem prezentacji ze strony FSC Polska. Przedstawiciele FSC zreferowali także informacje dotyczące modernizacji narzędzi ocen ryzyka w kontekście unijnego rozporządzenia o wylesianiu (EUDR)" - podsumowano.

Prace ws. przywrócenia w Lasach Państwowych certyfikatu FSC zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. "Poprzednia władza wycofała się z tej certyfikacji bez żadnych konsultacji. Nikt nie myślał też o negatywnych konsekwencjach dla biznesu, który nie może sprzedać drewna niemającego tego certyfikatu. Część polskiego biznesu musiało szukać drewna poza Polską, by mieć certyfikat FSC, aby nie stracić partnerów handlowych na rynku UE. Chcemy wrócić do tej certyfikacji. Będzie to przedmiotem negocjacji" - mówił Dorożała.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu