Laboratorium inspekcji jakości artykułów spożywczych coraz większe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2017,8:10 Aktualizacja: 06-02-2017,8:30
A A A

Laboratorium do badania artykułów spożywczych Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zostało rozbudowane. To jedna z pięciu placówek w kraju, która bada żywność produkowaną w Polsce i przywożoną zza granicy.

Rozbudowa i przebudowa budynku biurowo-laboratoryjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie, kosztowała ponad 1 mln zł i została sfinansowana ze środków ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz wojewody lubelskiego.

ministerstwo rolnictwa, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, prawo, PIBŻ

Do końca roku ustawy powołujące jedną inspekcję bezpieczeństwa żywności

Działające dotychczas inspekcje zajmujące się bezpieczeństwem żywności zostaną połączone w jedną Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ). Uchwalenie stosownych ustaw jest możliwe przed końcem 2016 r. - informuje resort rolnictwa w...

Dzięki rozbudowie powierzchnia budynku zwiększyła się o ok. 400 mkw., a laboratorium zyskało dziewięć nowych pomieszczeń. - To umożliwi m.in. poszerzenie zakresu przeprowadzania prób PCR i ELISA, które dotyczą identyfikacji gatunku zwierząt (z których mięso użyto) w przetworach mięsnych czy garmażerce. To będzie służyć większej skuteczności wykrywaniu zafałszowań w tych produktach - powiedział Krzysztof Chmielik, Lubelski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.  

Jak wyjaśnił, chodzi o przypadki, gdy producent deklaruje, że dany towar to np. kiełbasa wieprzowa, a po zbadaniu okazuje się, że jest w niej także mechanicznie oddzielone mięso drobiowe. - To nie dyskwalifikuje tego wyrobu, ale konsument musi wiedzieć, co to za produkt i na etykiecie powinno być zapisane, jakie składniki w tym produkcie się mogą znajdować - zaznaczył Chmielik.

Lubelskie laboratorium to jedno z pięciu takich placówek inspekcji w kraju (inne znajdują się w Poznaniu, Kielcach, Białymstoku, Gdyni), które badają artykuły żywnościowe produkowane i sprzedawane w Polsce, ale też importowane i eksportowane. Każde z nich specjalizuje się w badaniu żywności produkowanej w danym regionie.
ijhars_kontrole

Raport IJHAR-S: Chleb zwykły – taka nazwa nie wystarczy

Przedstawiciele Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wykryli nieprawidłowości podczas kontroli przeprowadzonych w II kwartale br. Dotyczą one m.in. stosowania określenia „bez konserwantów”, podczas gdy...

Laboratorium w lubelskim inspektoracie specjalizuje się w badaniu chmielu, którego uprawy na Lubelszczyźnie stanowią większość produkcji krajowej. Wydawane przez inspektorów certyfikaty są konieczne do sprzedaży chmielu przez plantatorów. W Lublinie badany jest także m.in. miód, przetwory mięsne, makarony.

W lubelskim inspektoracie zatrudnionych jest 35 osób. Chmielik powiedział, że w 2016 r. dokonano tu 20 tys. różnych kontroli, z czego ponad 14 tys. to były kontrole dotyczące żywności wywożonej za granicę i przywożonej do Polski; wykonują je inspektorzy, którzy pracują w placówkach w Białej Podlaskiej, Hrebennem, Dorohusku - przy granicy z Ukrainą i Białorusią. Ponad cztery tysiące kontroli dotyczyło owoców i warzyw, dla których poszukiwano nowych rynków zbytu w związku z wprowadzonym embargiem Rosji.

Andrzej Romaniuk, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych powiedział, że zadaniem inspekcji w kraju jest walka z zafałszowywaniem żywności, a dzięki rozbudowie laboratorium w Lublinie możliwe jest poszerzenie badań, wdrożenie nowych metod badawczych.
Włochy, manowanie żywności, jedzenie, Krajowy Dzień Zapobiegania Marnowaniu Żywności

Krajowy Dzień Zapobiegania Marnowaniu Żywności

145 kilogramów żywności wartej 360 euro wyrzuca średnio co roku rodzina we Włoszech. Dane te przypomniano w związku z obchodzonym w niedzielę po raz czwarty Krajowym Dniem Zapobiegania Marnowaniu Żywności. Marnotrawstwo to sięga w skali...

Na pytanie, czy zjawisko fałszowania żywności się nasila, Romaniuk powiedział, że "tendencje są zmienne". - W niektórych branżach poprawia się z roku na rok, ale trudno mówić o jakiejś trwałej tendencji, a w niektórych branżach jest wzrost (nieprawidłowości). Nie ma jakiejś reguły, ale generalnie wynika z tego, że w najbliższym czasie nie zabraknie nam roboty - zaznaczył Romaniuk.

Zdaniem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka inspektorat w Lublinie ma szczególne znaczenie w województwie, które graniczy z Ukrainą i Białorusią. - Mamy duży eksport i import artykułów rolno-spożywczych. Tu jest ogromna rola tej inspekcji właśnie. Chcemy ją wzmocnić, bo kontrola tego, co przechodzi przez granicę do nas, zwłaszcza ze wschodu, jest niezwykle ważna - powiedział Czarnek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu