Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego już działa i promuje naszą żywność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-02-2018,11:30 Aktualizacja: 21-02-2018,11:51
A A A

Przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego. Jest odpowiedzią na liczne sygnały wskazujące na potrzebę powołania takiej instytucji, która zajmowałaby się kompleksowo rozwojem polskiego rolnictwa ekologicznego.

Pierwsze spotkanie organizacji odbyło się w końcu stycznia. Jej przewodniczącym został ekspert od ekologii, prof. Jerzy Szymona z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. - Promujemy polską żywość na wielu rynkach zagranicznych i widać, że jest bardzo duże zainteresowanie produktami ekologicznymi z Polski - powiedział podczas spotkania Andrzej Arendarski, prezes KIG.

rolnictwo ekologiczne, ekożywność, żywność ekologiczna, piotr puchalski, jacek bogucki

Europa zmierza w stronę rolnictwa ekologicznego. A Polska?

Piotr Puchalski, szef Rady ds. Rolnictwa Ekologicznego przy ministrze rolnictwa, przekonuje, że w interesie Polski jest rozwój rolnictwa ekologicznego. Udział ekożywności w rynku wynosi 0,5 proc., z czego aż 80 proc. stanowi import....

W opinii uczestników spotkania, aby Polska była konkurencyjna na rynku żywności ekologicznej potrzebne są narzędzia, które skutecznie będą uniemożliwiały liberalizację zasad rolnictwa ekologicznego. Chodzi m.in. o niedopuszczenie do obecności zanieczyszczeń w produktach ekologicznych, gdyż ich obecność może dyskwalifikować takie produkty.

Jak wyjaśnił PAP wiceszef Rady Paweł Krajmas, w ostatnim czasie pojawiają się postulaty o odstąpieniu od zbyt rygorystycznego przestrzegania oprysków. Nie można jednak na to się zgodzić, bo czystość produktu jest wyznacznikiem produkcji ekologicznej.

Rynek żywności ekologicznej rozwija się w Polsce dynamicznie. Z "Raportu o stanie rolnictwa ekologicznego w Polsce w latach 2015-2016" wynika, że liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce zwiększyła się z 3,7 tys. w 2004 roku do ponad 22,4 tys. w 2016.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, kowr, Paweł Kocon, promocja żywności, producenci lokalnej żywności

Rynek się zmienia. Konsumenci szukają żywności ekologicznej i lokalnej

Producenci wyrobów ekologicznych, regionalnych i certyfikowanych mogą liczyć na promocję ze strony instytucji państwowych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie wspierać drobnych wytwórców i prozdrowotne trendy w...

W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, Polska jest jednak wciąż rynkiem w początkowej fazie rozwoju. Problemem jest nadal także brak polskich sieci sklepów, oferujących produkty rolnictwa ekologicznego na większą skalę - ocenił KIG.

Krajmas zwrócił też uwagę na wypieranie polskiej żywności ekologicznej przez produkty importowane. Jak mówił, choć zainteresowanie eko-produktami w kraju rośnie, to sieci handlowe nie kupują polskich produktów. 80 proc. sprzedawanej żywności eko nie pochodzi z Polski. - Chcielibyśmy odwrócić tę tendencję i zwiększyć udział w rynku żywności produkowanej przez polskich producentów - podkreślił.

Rada ustaliła, że warunkiem koniecznym trwałego rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce jest nie tylko wsparcie państwa i jednolite przepisy regulujące certyfikację, ale także silne organizacje rolników ekologicznych.

Krajmas poinformował, że w najbliższym czasie Rada ma zaplanowane spotkanie z parlamentarnym zespołem ds. rolnictwa ekologicznego. 
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!