KOWR kupił dziesiątki tysięcy akcji Polskich Kolei Linowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Szymon Bafia PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2018,13:00 Aktualizacja: 15-07-2018,13:10
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) skorzystał z prawa pierwokupu i w piątek kupił 45 tys. akcji Polskich Kolei Linowych (PKL) - właściciela m.in. kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego KOWR wystąpi do sądu o ustalenie ceny sprzedaży akcji PKL. Akt notarialny w tej sprawie został upubliczniony na stronie internetowej ośrodka.

KOWR, dymisja, Witold Strobel, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, dymisja dyrektora KOWR, Strobel

Minister rolnictwa tłumaczy, dlaczego zwolnił szefa KOWR

To jest naturalne, że do różnych nowych zadań szuka się nowych ludzi - powiedział w czwartek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, pytany o powody odwołania Witolda Strobla z funkcji dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia...

Kapitał akcyjny spółki PKL wynosi w sumie 17 mln 270 tys. akcji. W czerwcu do KOWR wpłynęło zawiadomienie o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży akcji pomiędzy właścicielem PKL - luksemburską spółką Altura, a chcącym kupić akcje jako osoba prywatna prezesem PKL Januszem Rysiem.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje jednak, że jeżeli ktoś sprzedaje nieruchomości rolne powyżej 0,3 hektara, to pierwokup ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, z którego skorzystał. Takie prawo przysługuje także na zakup akcji spółek, jeżeli taka posiada grunty rolne.

- Zmiana akcjonariusza w tak nieznacznym stopniu w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonowanie spółki - powiedział PAP Ryś.

Polskie Koleje Linowe posiadają w swoim kapitale grunty rolne, które stanowią m.in. tereny pod trasami narciarskimi na przykład na Gubałówce w Zakopanem, Butorowym Wierchu w Kościelisku, Palenicy w Szczawnicy czy na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Piotr Serafin, KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nowy dyrektor generalny KOWR

Piotr Serafin nowym dyrektorem generalnym KOWR

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wręczył w środę, 4 lipca akt powołania na dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Piotrowi Serafinowi. Na stanowisko Serafin został powołany 3 lipca przez premiera Mateusza...

Prawo pierwszeństwa akcji przysługiwało gminom Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Poronin - założycielom spółki Polskie Koleje Górskie, która posiada 0,22 proc. akcji PKL. Gminy jednak nie skorzystały z pierwszeństwa pierwokupu.

W 2013 r. w procesie prywatyzacji akcje PKL kupiła spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem.

Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners.

Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która stała się posiadaczem 99,78 akcji.

Sprzedaż PKL budziła wiele kontrowersji. Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj