Konkurs rozstrzygnięty. Znamy Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego 2023

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: WWF, (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2023,14:15 Aktualizacja: 20-06-2023,14:18
A A A

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego są państwo Halina i Waldemar Żebrowscy z województwa mazowieckiego, którzy prowadzą ekologiczne gospodarstwo Turna w sposób przyjazny środowisku morskiemu, czyli w sposób ograniczający odpływ azotu i fosforu do wód. Finał polskiej edycji konkursu odbył się podczas XXIII Mazowieckich Dni Rolnictwa w Płońsku.  

Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Odział w Radomiu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Koalicji Żywa Ziemia oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska, brało przede wszystkim pod uwagę prośrodowiskowe podejście państwa Żebrowskich w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem substancjami biogennymi (związkami azotu i fosforu).

Najlepsi olimpijczycy nagrodzeni [DUŻO ZDJĘĆ]

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystym zakończeniu eliminacji centralnych XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które odbyło się w niedzielę 28 maja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.   W...

Nawozy, wypas, poplony

Rodzina Żebrowskich wdraża przyjazne dla środowiska praktyki, wśród których należy wymienić połączenie produkcji zwierzęcej wraz z roślinną (zamknięty obieg materii), aplikowanie nawozów naturalnych za pomocą węży wleczonych, odpowiednie miejsca przechowywania nawozów i kiszonek zabezpieczających przez odciekami, stosowanie wypasu całorocznego, użycie poplonów i międzyplonów, utrzymanie całorocznej okrywy roślinnej, produkcja paszy na miejscu czy pozostawianie 10 metrowych stref buforowych wzdłuż cieków.

Na terenie gospodarstwa znajduje się przetwórnia Turvita. Państwo Żebrowscy skutecznie łączą ochronę przyrody z przynoszącą korzyści finansowe produkcją nabiału, który w większości sprzedawany jest w opakowaniach szklanych. Sposób gospodarowania rolników stwarza dogodne miejsce do bytowania zwierząt, co zwiększa różnorodność biologiczną terenów otwartych. Do tego rolnicy współpracują i dzielą się swoją wiedzą z innymi rolnikami, z kołem gospodyń wiejskich i lokalną społecznością. Państwo Żebrowscy otrzymali w konkursie nagrodę w wysokości 1000 euro. 

Zachęta dla rolników

II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane państwu Kindze i Jarosławowi Tarnickim, którzy prowadzą gospodarstwo w sposób konwencjonalny w województwie kujawsko-pomorskim. 

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymała pani Anna Panter prowadząca gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim. 

Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, organizowanego pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Koalicji Żywa Ziemia, jest promowanie praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych z gospodarstwa do wód – praktyk, które przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic i zamykania z tego powodu kąpielisk, oraz powstawania w Bałtyku obszarów przydennych z małą ilością tlenu lub tego tlenu pozbawionych, tzw. martwych stref. 

koła gospodyń wiejskich, konkurs "Dzika kuchnia. Dobre z lasu", Lasy Państwowe, Henryk Kowalczyk

Granty czekają na koła gospodyń wiejskich. Ruszyła druga edycja konkursu

Ruszyła druga edycja konkursu Lasów Państwowych "Natura od kuchni" skierowanego do kół gospodyń wiejskich. Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podkreślił, że dzięki temu organizacje mogą wziąć udział w promocji...

„Zachęcamy wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Morza Bałtyckiego do wdrożenia, wzorem naszych laureatów, rozwiązań, które ograniczają emisję związków azotu i fosforu, biorą pod uwagę zmianę klimatu, poprawiają jakość wód i przyczyniają się do ochrony gleby oraz różnorodności biologicznej” – pisze WWF, która już od 2009 r. przyznaje tytuł Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego za stosowanie w gospodarstwie praktyk redukujących odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.

Nadmiar substancji biogennych prowadzi do poważnego zaburzenia ekosystemu, którego efektem są rozległe zakwity glonów i sinic, brak tlenu na dużych głębokościach oraz powiększanie obszarów przydennych z małą ilością tlenu lub całkowitym brakiem tlenu, tzw. martwych stref.  

Do tej pory już ponad 70 rolników i rolniczek, których gospodarstwa znajdują się w zlewisku Bałtyku, zostało wyróżnionych za stosowanie praktyk ograniczających spływ substancji odżywczych do wód.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu