Granty czekają na koła gospodyń wiejskich. Ruszyła druga edycja konkursu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2023,14:20 Aktualizacja: 01-03-2023,14:24
A A A

Ruszyła druga edycja konkursu Lasów Państwowych "Natura od kuchni" skierowanego do kół gospodyń wiejskich. Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podkreślił, że dzięki temu organizacje mogą wziąć udział w promocji produktów leśnych.

Granty w wysokości do 10 tys. zł mogą otrzymać KGW, które przygotują najciekawsze propozycje wypromowania zdrowej żywności właśnie z polskich lasów. W ramach przedsięwzięcia ma powstać książka kucharska z regionalnymi, domowymi przepisami wykorzystującymi dary lasu.

wsparcie dla kół gospodyń wiejskich, rejestr KGW, ARiMR,ministerstwo rolnictwa

Koła gospodyń wiejskich mają dostać większą pomoc

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich. Z uzasadnienia do projektu, przygotowanego przez ministerstwo rolnictwa...

Szef resortu podczas briefingu w Akademii Rolniczej w Krakowie przypomniał, że już pierwsza edycja konkursu cieszyła się wielkim powodzeniem wśród gospodyń. - To kolejny element, kiedy koła gospodyń wiejskich mogą promować tym razem produkty leśne: grzyby, jagody, dziczyznę. To jest niezwykle ważne dlatego, że mają dobre regionalne przepisy kulinarne i zdrową żywność, ale też są sposobem na wspólne spędzanie czasu i budowanie wspólnoty - mówił.

Minister zaznaczył, że konkurs organizowany przez Lasy Państwowe to szansa dla kół, żeby pokazać umiejętności, bo nic tak dobrze nie smakuje jak potrawy przez nie przygotowane".

Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych ujawnił, że w tym roku budżet konkursu to 5 mln zł. Aby wziąć w nim udział, trzeba zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów, czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu.

Udział w konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września. Szczegółowe informacje i dokumenty znajdują się na stronie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Po zakończeniu konkursu LP planują zebrać i wydać w publikacji "Dzika kuchnia. Dobre z lasu" - najlepsze regionalne, domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty. Książka kucharska ma być dostępna m.in. w formie darmowego pliku pdf, do pobrania ze strony firmy.
 

Poleć
Udostępnij