Kombajnem z hederem, ale z "pilotem"?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2022,10:00 Aktualizacja: 16-09-2022,11:36
A A A

I znowu wracamy do wciąż "gorącego" - mimo że już dawno po żniwach - tematu przemieszczania się kombajnów z szerokimi hederami po drogach publicznych. Tym razem pomysł na rozwiązanie problemu przedstawił wielkopolski samorząd rolniczy.

Na wniosek rolników z powiatu konińskiego Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosował pismo do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań w sprawie prawnego umożliwienia przejazdu rolnikom po drogach publicznych kombajnami z zespołami żniwnymi przy udziale pojazdów pilotujących (np. ciągników).

mandat za jazdę kombajnem z hederem, Rafał Weber, ministerstwo infrastruktury

Brak kar za jazdę z hederem? Jasne stanowisko ministerstwa

Wracamy do tematu przemieszczania się kombajnami z szerokimi hederami po drogach publicznych. Resort infrastruktury odpowiedział bowiem na wniosek samorządu rolniczego w tej sprawie. W wystąpieniu, o którym pisaliśmy zwracano uwagę na...

Pojazdy-piloty miałyby być obowiązkowo wyposażone w światła ostrzegawcze.

"Zarząd WIR oraz rolnicy z powiatu konińskiego proponują, aby istniała możliwość poruszania się kombajnów w otoczeniu pojazdów pilotujących, wyposażonych w oświetlenie ostrzegawcze (migające żółte światła). Takie oznakowanie kombajnu pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg i jednocześnie umożliwi rolnikom poruszanie się kombajnami bez konieczności odpinania hederu. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie kombajn nie ma technicznej możliwości odpięcia hederu lub wtedy, gdy odległość do pokonania na drodze publicznej jest niewielka. W sezonie żniwnym każda godzina pracy kombajnu ma dużą wartość, zwłaszcza w sytuacji, kiedy aura nie sprzyja żniwiarzom, a opóźnienia w pracach polowych często oznacza także stratę plonu" - czytamy w wystąpieniu wielkopolskiego samorządu rolniczego.

Na koniec apeluje o ponowne rozpatrzenie możliwości zmiany przepisów, co pozwoli na rozwiązanie problemu przez zapewnienie bezpieczeństwa, "bez najłatwiejszej dla ustawodawcy opcji, jaką jest nieproporcjonalne do winy karanie rolników".

Przypomnijmy, że resort infrastruktury negatywnie odniósł się ostatnio do wniosku izb o zmianę prawa w zakresie przemieszczania się kombajnami.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu