Kolejne miliony na ratowanie zabytków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: umwkp, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2020,9:05 Aktualizacja: 09-08-2020,21:57
A A A

6,5 mln złotych - tyle wynosi tegoroczne wsparcie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na projekty w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza.

Dotacje pozwolą na przeprowadzenie 186 przedsięwzięć rewitalizacyjnych i konserwatorskich w całym regionie. 6 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Toruniu marszałek Piotr Całbecki wręczył umowy o dofinansowanie projektów.

- Efekty naszego wieloletniego programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces - podkreślił Całbecki.

spichlerz dworski, kujawsko-pomorskie, spichlerz w centrum Kłóbki

Odbudują okazały zabytek. W ten sposób ratuje się kawał rolniczej historii

Spichlerz dworski to kolejny obiekt na terenie Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, któremu przywrócony zostanie pierwotny wygląd. W ramach inwestycji odtworzona zostanie zabytkowa forma budynku, a w jego...

Wśród wybranych do dofinansowania zadań są głównie prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, a także w kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i gmachach szkół.

Wsparcie umożliwi m.in. dokończenie remontu dawnego pałacu Pląskowskich w Czarnem (powiat lipnowski), w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. To późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku.

Blask odzyskuje również Dom pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu. Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku, prawdopodobnie jako karczma i zajazd, jest wizytówką miasta i jedynym zachowanym tego typu budynkiem w zabudowie rynku. Obecnie mieści się w nim punkt informacji turystycznej. Wsparcie z budżetu województwa pozwoli na remont dachu, w tym wymianę stropów i montaż nowej dachówki wykonanej na wzór pierwotnej.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, ciechanowiec, niewybuchy w stawie, pociski artyleryjskie

Niewybuchy w stawie na terenie muzeum rolnictwa

Pociski artyleryjskie i granaty znaleziono m.in. podczas prac prowadzonych w stawie na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (woj. podlaskie). Niewybuchy zostały zabezpieczone i wywiezione. Muzeum mieści się w zespole...
Inny z projektów dotyczy konserwacji polichromii ściennych w neoklasycystycznym dworku w Karolewie (powiat grudziądzki). Wielobarwne kompozycje, które zdobią wnętrza obiektu, powstały na przełomie XIX i XX wieku. Zarządca odrestauruje też okna i okiennice.

Dawną świetność odzyskają wykonane z drewna, bogato zdobione stalle w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski). Pochodzące z 1630 roku manierystyczne ławy zostaną odnowione i odpowiednio zakonserwowane.

Kościół św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie, wybudowany w 1511 roku, to cenny zabytek architektury gotyckiej. Wsparcie umożliwi odnowienie elewacji, wymianę zniszczonych cegieł, uzupełnienie ubytków oraz usunięcie z muru glonów i porostów.

Samorząd województwa realizuje program ochrony zabytków od 14 lat. W tym czasie na zadania związane z restauracją i remontami konserwatorskimi w zabytkowych obiektach przekazano 107,6 mln złotych. Wsparcie pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa. W całym regionie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca przedsięwzięć restauratorskich.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu