Kleszcze atakują. Coraz więcej rolników choruje na boreliozę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2019,13:10 Aktualizacja: 04-11-2019,13:34
A A A

Borelioza wywołana ukąszeniami kleszczy to tak zwana "choroba zawodowa", która coraz częściej dotyka gospodarzy. Tak wynika z najnowszej statystyki KRUS.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku rolnicy zapadli na aż 230 chorób zakaźnych uznanych za "zawodowe". Większość z nich to właśnie borelioza - podaje portal money.pl. A jeszcze 10 lat temu było zaledwie 114 takich przypadków.

krus, wypadki w rolnictwie, upadek osób, jednorazowe odszkodowania, krus

Rolnicy giną podczas pracy. KRUS podał najnowsze dane

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowała trzy kwartały bieżącego roku pod względem zgłoszonych wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Przez ten czas do KRUS zgłoszono 10 546 wypadków, czyli o...

Łącznie w pierwszych dziewięciu miesiącach zgłoszono 374 wnioski, zgłaszające przypadki chorób zawodowych w rolnictwie. KRUS dał 127 decyzji odmownych i zaakceptował 268 odszkodowań. Tych drugich - rok do roku - przybyło o 31.

Najwięcej chorych było w województwach warmińsko-mazurskim (50) i mazowieckim (44). Żadnego przypadku nie potwierdzono z kolei w województwie opolskim. Koszty funduszu prewencji i rehabilitacji KRUS wyniosły w 2018 roku 42 mln zł, podczas gdy rok wcześniej 35 mln zł.

To wynik wzrostu populacji kleszczy zarażonych krętkami boreliozy. Tendencja może się nasilać, bo im mniej będzie w Polsce mroźnych zim, tym pajęczaków będzie więcej. Rolnik, u którego stwierdzono chorobę zawodową, może starać się o wypłatę jednorazowego odszkodowania lub renty.

Choć chorób zawodowych wywoływanych przez kleszcze przybywa, to KRUS ma coraz mniejszy ból głowy z wypłatą odszkodowań. W ciągu ośmiu pierwszych miesięcy 2019 roku wypłacił zasiłki chorobowe za 18,4 mln dni chorobowych. Rok wcześniej za aż 20,5 mln.
 

źródło: money.pl

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu