Jurgiel: analizowane są transakcje na zakup ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2015,9:25 Aktualizacja: 27-11-2015,20:55
A A A

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że obecnie analizowane są dotychczasowe przetargi na zakup ziemi, a transakcje są wstrzymane. Pierwszych efektów tych analiz można spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Waldemar Humięcki, p.o. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych poinformował, że "powołał grupę roboczą, składającą się z pracowników kontroli wewnętrznej i audytu celem zweryfikowania wszystkich transakcji pod względem prawnym, formalnym i merytorycznym".

Agencja Nieruchomości Rolnych, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, zasoby ANR

Agencja wznawia zawieranie umów sprzedaży ziemi

Waldemar Humięcki p.o. prezesa ANR powołał grupę roboczą, składającą się z pracowników kontroli wewnętrznej i audytu, by zweryfikowała wszystkie zawierane transakcje pod względem prawnym, formalnym i merytorycznym. "W celu...

Jak dowiedziała się PAP, analizowane są wszystkie większe transakcje. W celu zabezpieczenia interesów rolników indywidualnych w środę polecono dyrektorom oddziałów terenowych i filii agencji wznowienie zawierania umów sprzedaży z kandydatami na nabywców (w tym dzierżawców), wyłonionych w przetargach ograniczonych, skierowanych do rolników indywidualnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Decyzja ta dotyczy również kandydatów na nabywców i dzierżawców wyłonionych w przetargach nieograniczonych.

Przetargi kupna-sprzedaży ziemi z zasobów ANR zostały wstrzymane w ubiegłym tygodniu, w związku z pismem ministra Jurgiela.

1 maja 2016 r. skończy się okres ochronny na sprzedaż polskiej ziemi, co oznacza, że obcokrajowcy będą mogli kupować nieruchomości rolne bez specjalnego pozwolenia resortu spraw wewnętrznych.

W czerwcu Sejm uchwalił ustawę zaostrzającą obrót ziemią, jednak PiS uważa, że przepisy należy jeszcze bardziej zaostrzyć, tak by grunty rolne mogli nabywać jedynie indywidualni rolnicy.
MRiRW,resort rolnictwa,ministerstwo rolnictwa,Krzysztof Jurgiel,PiS

Resort rolnictwa czeka rewolucja. PiS chce zmiany kursu

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wskazał kandydata na szefa resortu rolnictwa. Będzie nim białostocki poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który w przeszłości piastował już funkcję ministra rolnictwa w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza....

PiS w kampanii wyborczej wielokrotnie zapowiadało zmianę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Potwierdziła to premier Beata Szydło w swoim expose. Jest to też jednym z priorytetowych zadań ministra rolnictwa. Nowelizacja przepisów dotyczących sprzedaży ziemi - jak zapowiedziano - zostanie przeprowadzona w ciągu pierwszych stu dni rządów PiS.

Od początku działalności (1992 r.) do 2014 r. agencja sprzedała 2,6 mln hektarów gruntów, czyli 55 proc. ziemi przyjętej do zasobu. W ub. roku sprzedano ponad 120 tys. hektarów, w tym roku zaplanowana jest sprzedaż na podobnym poziomie.

W strukturze sprzedaży dominują małe działki do 1 ha (ok. połowa transakcji), ziemię głównie kupują osoby indywidualne. Przeprowadzano ponad 63 tys. przetargów.

Cena państwowej ziemi systematycznie rośnie. W 2014 r. średnia cena ziemi wynosiła 25,5 tys. zł za hektar, w 1992 było to 1,1 tys. zł/ha, w 2000 r. - 4,7 tys. zł/ha, w 2004 r. - 6,6 tys. zł. W trzecim kwartale br. ANR ziemię średnio sprzedawała po 28,5 tys. zł/ha.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj