Resort rolnictwa czeka rewolucja. PiS chce zmiany kursu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
10-11-2015,11:05 Aktualizacja: 10-11-2015,11:32
A A A

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wskazał kandydata na szefa resortu rolnictwa. Będzie nim białostocki poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który w przeszłości piastował już funkcję ministra rolnictwa w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza.

Co czeka resort pod jego rządami? Jakie zmiany szykuje? Na razie przyszły minister jest oszczędny w komentarzach. Do czasu zaprzysiężenia nie chce mówić głośno o swoich planach.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także wszystkie podległe agencje (w tym przede wszystkim ANR, ARiMR, ARR) i inne instytucje czekają poważne zmiany kadrowe.

dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych, prawo i sprawiedliwość, dopłaty z budżetu państwa

PiS proponuje większe dopłaty do składek ubezpieczeń

PiS chce zwiększyć zainteresowanie rolników ubezpieczeniami rolnymi, dlatego proponuje podniesienie stawek taryfowych, do których stosuje się dopłaty. Obecnie budżet dopłaca do składki stanowiącej 3,5 proc. sumy ubezpieczenia, według...
Wymienieni zostaną nie tylko najważniejsi urzędnicy z nadania politycznego, ale również zostaną wprowadzone poważne zmiany w strukturze funkcjonowania pod hasłem reorganizacji (taki ruch umożliwi pożegnanie się z urzędnikami mianowanymi,  których trudniej zwolnić).

Wszystkie te działania mają na celu usprawnienie pracy ministerstwa rolnictwa, które dziś - w ocenie Jurgiela - nie funkcjonuje najlepiej. Nowy minister nie ukrywa, że zmiana władzy musi się wiązać z roszadami kadrowymi. - Skoro przejmujemy pełnię odpowiedzialności, musimy wiedzieć z kim pracujemy - tłumaczy Jurgiel.

Już po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych na antenie Polskiego Radia Białystok przytoczył przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyborach prezydenckich 4 tysiące urzędników od razu podaje się do dymisji i "nie ma w tym nic specjalnego, to normalne".

Program partii najważniejszy

Zmiany w resorcie rolnictwa muszą nastąpić, aby rozpocząć realizację programu rolnego PiS dla wsi. Dokumenty z 15 lutego 2014 r. będzie jednym z filarów polityki rolnej gabinetu Beaty Szydło (dokument można pobrać tutaj). Warto podkreślić, że współautorem liczącego 160 stron opracowania jest Krzysztof Jurgiel.

rząd,minister rolnictwa,Hanryk Kowalczyk,rolnictwo,PiS,ustawa

PiS zapowiada zmiany w rolnictwie. Szykuje się ustawowa ofensywa

W pierwszej kolejności Prawo i Sprawiedliwość zajmie się ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o ubezpieczeniach upraw i zwierząt - zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP wymieniany jako kandydat na ministra rolnictwa poseł Henryk Kowalczyk....
W ciągu 4 lat realizacja programu PiS ma doprowadzić do "poprawy materialnych warunków rozwoju obszarów wiejskich, przywrócenia mieszkańców wsi do funkcjonowania w społeczeństwie: otwartym, konkurencyjnym, informacyjnym i obywatelskim, włączenia obszarów wiejskich w obieg gospodarki europejskiej, zbudowania konkurencyjnego sektora zrównoważonej produkcji rolnej, zagospodarowania obszarów wiejskich jako miejsca: do życia, spędzania wolnego czasu, zamieszkania i rekreacji".

Jak tego dokonać? W programie wskazuje się sześć priorytetów takich jak: I - Wspólna polityka rolna i współpraca międzynarodowa, II - Konkurencyjność rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz bezpieczeństwo żywności, III - Rozwój obszarów wiejskich, IV - Polityka społeczna, V - Instytucje, administracja, programowanie i finansowanie, VI - Edukacja i wiedza na obszarach wiejskich

Właśnie w ramach tych priorytetów będzie realizowanych sześć celów głównych: poprawa i stabilizacja warunków ekonomicznych rolnictwa, zachowanie jak największej liczby gospodarstw rodzinnych i zapewnienie im równych warunków konkurencji na jednolitym rynku, zwiększenie konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich - włączenie obszarów wiejskich w obieg gospodarki europejskiej.

Poza tym aktywna polityka społeczna wobec wsi i rolnictwa, sprawne i efektywne funkcjonowanie administracji publicznej, instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, racjonalne programowanie i zapewnienie finansowania, stworzenie warunków dla rozwoju edukacji na obszarach wiejskich oraz ciągłego upowszechniania wiedzy wśród jej mieszkańców.

Pliki do pobrania:
program_rolny_pis_2014.pdf
Silne ROLNICTWO, Zdrowa ŻYWNOŚĆ, Nowoczesna WIEŚ. Program rolny PiS z 2014 r.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj