Energetycznej mocy w przyszłym roku nam nie zabraknie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2015,13:00 Aktualizacja: 07-12-2015,13:46
A A A
W 2016 roku poziom rezerw mocy w polskim systemie elektroenergetycznym jest bezpieczny - powiedział Henryk Majchrzak, prezes operatora polskiego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
 
Oprócz 4,5 tys. MW mocy rezerw krajowych - w razie ekstremalnych sytuacji można będzie importować energię elektryczną od sąsiadów, np. poprzez kabel Polska-Szwecja, nowe połączenie Polska-Litwa, dodatkowy import z Niemiec (dzięki zainstalowanym przesuwnikom fazowym) oraz w ramach pomocy awaryjnej. 
 
Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak powiedział PAP, że zgodnie z tzw. Planem Koordynacyjnym Rocznym poziom rezerwy mocy wynosi średnio 18 proc. ponad prognozowaną wartość zapotrzebowania na moc w kraju. Jak dodał, w planie uwzględniono również to, że zużycie mocy i energii w 2016 r. wzrośnie ok. 2 proc. rok do roku.  
zielone certyfikaty, system aukcyjny, farma wiatrowa, węgiel, energia elektryczna, pomoc publiczna, underbidding

Sposób rozliczania energii wzbudza wątpliwości

Mijający rok był przełomowy i rozpocznie nowy etap w branży OZE – twierdzą autorzy kolejnego raportu pt.: „Energetyka wiatrowa w Polsce 2015”. Opracowali go doradcy TP Horwath, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych...
- Ustaliliśmy poziom tej rezerwy na podstawie analiz i doświadczeń, które wskazują, ile mocy może być potrzebne w razie nieprzewidzianych wzrostów zapotrzebowania, musimy się też liczyć z awariami poszczególnych jednostek, bo przecież to zdarza się prawie codziennie - wyjaśnił. 
 
Jak dodał, owe 4,5 tys. MW rezerwy, to nadwyżka średnia dla całego roku. - Są takie miesiące, kiedy jest jej więcej np. w listopadzie 4,7 tys. MW czy grudniu; ok. 6,5 tys. MW. - wyjaśnił. 
 
Majchrzak zaznaczył, że w bilansie na 2016 rok nie uwzględniono mocy pochodzącej z importu, w tym z nowobudowanego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa, tzw. mostu energetycznego, które osiągnęło podczas testów swą maksymalną moc: 500 MW.  
 
Owe 500 MW oraz inne moce pochodzące z importu, choć nie zostały wliczone do rezerwy bo - jak podkreśla szef PSE - swego bezpieczeństwa nie możemy budować na imporcie. 
 
Jednak, zaznaczył, w razie wystąpienia jakiegoś ekstremalnego zjawiska (jak np. w pierwszej dekadzie sierpnia, kiedy w wyniku bardzo wysokich temperatur, obniżenia poziomu wód i awarii wielu bloków w elektrowniach systemowych operator musiał ogłosić ograniczenia w poborze mocy) można będzie zaimportować od sąsiadów.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu