Do bobra trzeba dopłacać. Dwa razy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2016,15:05 Aktualizacja: 12-04-2016,12:20
A A A

- Nie rozumiem, dlaczego miałbym płacić za rozbieranie tamy bobrów, przez które mam szkody w gospodarstwie. To paranoja - nie przebiera w słowach Tomasz Michalski. Rolnik z powiatu szczycieńskiego na Warmii i Mazurach zwrócił nam uwagę na kolejny problem związany z działalnością gryzoni.

Budujące tamy i żeremia zwierzęta przyczyniają się do zalewania pól i łąk niszcząc uprawy, a ponadto uniemożliwiają prace agrotechniczne. - U mnie co roku są zalewiska. Bo woda nie może spłynąć rowami. Nie dość, że i tak te rowy są już zbyt płytkie, poobsuwane, to jeszcze bobry robią swoje - opowiada rolnik.

wyjęcie bobrów spod ochrony, straty powodowane przez bobry, ministerstwo środowiska

Ministerstwo: na bobra najlepsza jest... prewencja

Działalność bobrów sprawia wiele problemów rolnikom i leśnikom, którzy chcą wyjąć zwierzęta spod ochrony. Tymczasem resort środowiska przekonuje, że tym przypadku największy sukces można odnieść "stosując proste zabiegi...

Gospodarz zdecydował, że tamy trzeba rozebrać. - Nie chciałem tego robić po cichu, tylko oficjalnie. Na spotkaniach rolniczych grożono za samowolkę karami. Od doradcy usłyszałem jednak, że składając wniosek o zezwolenie na rozebranie tamy, muszę zapłacić 82 zł opłaty administracyjnej - mówi pan Tomasz.  

- Nie rozumiem, dlaczego miałbym płacić za rozbieranie tamy bobrów, gdy one powodują szkody w moim gospodarstwie. To już uderza mnie po kieszeni. To paranoja - nie kryje oburzenia Michalski. Wspomniana kwota wynika z ustawy o opłacie skarbowej. Zdaniem rolnika powinna być jednak umarzana. - To przecież podwójna kara - zaznacza nasz rozmówca.

Warto dodać, że sygnały o kłopotach z bobrami płyną z całego kraju. W Żuławskim Parku Historycznym odbyła się na przykład niedawno konferencja dotycząca szkód wyrządzanych przez te zwierzęta na terenie Żuław Wiślanych.

Samorządowcy i rolnicy przedstawili swoje obawy przed zagrożeniem powodzią bowiem dziury w wałach przeciwpowodziowych wyrządzone przez te gryzonie to najprostsza droga do zalania  regionu podczas północnych wiatrów i tzw. cofek na rzekach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement