Degustacja na festynie zabroniona. KAS ma na oku domowe nalewki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2018,10:25 Aktualizacja: 28-05-2018,10:41
A A A

W kraju mogą być sprzedawane tylko wyroby alkoholowe z polskimi znakami akcyzy. Degustacji alkoholi nie można prowadzić podczas plenerowych imprez. I bez znaczenia jest fakt, że jest bezpłatna, a oferowany trunek to nalewki domowej roboty.

Tak wynika z komunikatu wydanego przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach, który ma związek z rozpoczętym sezonem plenerowych imprez - festynów, pikników, czy targów. Podczas nich bardzo często oferowany jest alkohol np. w postaci regionalnych, czy domowych wódek i nalewek.

produkcja nalewek, produkcja destylatów, ministerstwo rolnictwa, jacek bogucki

Łatwiej będzie produkować nalewki i destylaty. Resort upraszcza przepisy

Resort rolnictwa pracuje nad zmianą przepisów dotyczących produkcji przez rolników m.in. nalewek i destylatów owocowych na małą skalę - poinformował wiceminister Jacek Bogucki. Producenci tych alkoholi postulują obniżenie...

Owe "swojskie klimaty" nie zwalniają jednak ze stosowania przepisów prawa, które sprawdzają funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Słynna stała się już ubiegłoroczna, opisywana także przez nas, akcja w woj. kujawsko-pomorskim podczas imprezy o nazwie Festiwal Smaku, gdzie posypały się mandaty i zarekwirowano ok. 200 l alkoholu.

Teraz kielecka "skarbówka" przypomina zasady, których łamać nie wolno. Przed wszystkim alkoholem może handlować wyłącznie podmiot gospodarczy, który taką sprzedaż rejestruje za pomocą kasy fiskalnej.

Należy też pamiętać o opłaceniu akcyzy i oznaczeniu alkoholu. Zgodnie z art. 114 Ustawy o podatku akcyzowym, obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby określone w załączniku do tej ustawy, w tym również wyroby spirytusowe. Napoje alkoholowe w rozumieniu ustawy to: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

"Do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc. Nie ma zatem wątpliwości, że kilkuprocentowe nalewki domowej roboty są napojami alkoholowymi i podlegają przepisom akcyzowym" - stwierdza IAS w Kielcach.

gruczno, festiwal smaku w grucznie, regionalne nalewki, wyroby alkoholowe bez znaków akcyzy

Lokalne nalewki pod lupą skarbówki

Nie milkną echa nalotu funkcjonariuszy celno-skarbowych na Festiwal Smaku w Grucznie (woj. kujawsko-pomorskie). Wiele osób krytykuje działania państwowych służb i domaga się zmian w prawie. Festiwal w Grucznie promuje lokalną żywność (m.in....

Co ważne, przepisy nie przewidują zwolnień z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych również w przypadku nieodpłatnej degustacji. A zatem każdy kieliszek alkoholu oferowany w taki sposób musi pochodzić z oznaczonych butelek. Miejsce degustacji także nie jest dowolne.

"Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się na obszarze kraju reklamy i promocji napojów alkoholowych. W myśl cyt. ustawy, przez promocję napojów alkoholowych należy rozumieć: publiczną degustację napojów alkoholowych, rozdawanie rekwizytów związanych z napojami alkoholowymi, organizowanie premiowanej sprzedaży napojów alkoholowych, a także inne formy publicznego zachęcania do nabywania napojów alkoholowych, z wyjątkiem piwa" - wyjaśnia IAS.

I na koniec informuje, że "nie ma żadnych wątpliwości, że imprezy plenerowe mają charakter publiczny, zatem prowadzenie degustacji jest zabronione".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj