Czarnogłówki dbają o "botaniczną bombę"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: LP (em) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2018,12:05 Aktualizacja: 29-05-2018,12:15
A A A

Stado owiec czarnogłówek pasących się w siedlisku Natura 2000 w Nadleśnictwie Pińczów (RDLP w Radomiu) ma zadbać o ochronę cennych obszarów, jakim jest świetlista dąbrowa. Wypas w tej "botanicznej bombie" jest częścią projektu LIFE+.

Działania prowadzone są na powierzchni 7,7 ha, a zwierzęta zakupione zostały w ramach projektu "Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu" realizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

wypas owiec, owce, Stanisław Kutyna, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku

Udany sezon dla hodowców owiec. Pogoda sprzyja wypasowi

Nawet do końca października może potrwać tegoroczny wypas owiec w Bieszczadach i Beskidzie Niskim - powiedział Stanisław Kutyna z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku. Dodał, że tegoroczny sezon był dla hodowców...

Współbeneficjentem są Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Pińczów. Baca zajmujący się stadem zapewnił, że owce mają się świetnie. Potwierdza to fakt, że w tym roku podwoiła się ich liczba i na świat przyszło aż 34 jagniąt - informują Lasy Państwowe.

Czarnogłówki to jedna z tzw. prymitywnych ras, odpornych na warunki zewnętrzne. Owce te dobrze czują się w lesie, są nieduże i dają niewiele wełny, ale są odporne i mało wybredne żywieniowo, lepiej wykorzystują paszę gorszej jakości, ponadto są płochliwe i bardzo czujne.

Na terenie, gdzie przybywają zwierzęta zanotowano pozytywne zmiany. Z badań naukowców wynika, że jest tam więcej roślin. To efekt działań czarnogłówek i leśników, ponieważ w ramach projektu wycięli część drzew i podszytu, dzięki czemu poprawiły się odpowiednie warunki świetlne.

Inne działania w ramach projektu to wypas na murawach kserotermicznych (53,8 ha), plantacja nasienna rzadkich roślin, działania związane z edukacją i turystyką, uprzątanie terenu muraw ze śmieci oraz monitoring przyrodniczy. Ważne jest też również utrzymanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Ponidzia oraz rozwój tzw. turystyki wiejskiej.

Świetlista dąbrowa to połączenie ciepło- i światłolubnych roślin łąkowych i leśnych, ale utrzymuje się tylko, gdy w lesie prowadzi się wypas zwierząt.

Projekt LIFE+  jest prowadzony na terenie trzech obszarów Natura 2000: Ostoi Nidziańskiej, Kozubowskiej i Stawiany od czerwca 2014 r. do grudnia 2018 r. Jego wartość to ponad 5 mln 283 tys. zł.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu