Były wichury, są ogromne straty. Potrzebna pomoc rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2017,8:50 Aktualizacja: 16-08-2017,8:53
A A A

Przewodniczący kaliskiej Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Mieczysław Łuczak złożył w ministerstwie rolnictwa wniosek z prośbą o uruchomienie pomocy finansowej dla rolników z terenu powiatu kaliskiego.

Mieczysław Łuczak powiedział PAP, że rolnikom z powiatu kaliskiego potrzebna jest pomoc, bo straty po nawałnicy, która przeszła przez powiat 10 sierpnia są ogromne.

drzewa, las, straty w lasach, Lasy Państwowe, pogoda, wichura

Armagedon w polskich lasach. Ponad 7 mln m sześc. połamanych drzew

30 tys. hektarów lasów nadaje się do całkowitego odnowienia - powiedziała PAP rzecznik prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że straty w drewnie to ok. 7 mln m sześc., ale straty mogą być wyższe, bo ciągle spływają...
We wniosku przewodniczący Łuczak powołał się na program odbudowy potencjału produkcji rolnej, zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych.

- Na podstawie tego programu rolnicy będą mogli odnowić swoje uprawy, ale też odbudować zniszczone obiekty i starać się o refundację nawet do 90 proc. poniesionych kosztów - powiedział PAP przewodniczący Łuczak.

Jak podkreślił, nawałnica zniszczyła sady, lasy i pola uprawne. - Część rolników zebrało już swoje plony z pól, ale trzeba pamiętać, że to czas zbierania płodów i żniw, dlatego te straty są bardzo duże. Nawałnica niszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze. Zniszczone są budynki gospodarcze, domy mieszkalne, maszyny rolnicze i drogi - powiedział.

nawałnica, trąba powietrzna, śląsk, straty w uprawach, straty w gospodarstwach, wnioski o pomoc

Gospodarze liczą straty po nawałnicach. Są pieniądze na wsparcie

Mieszkańcy województwa śląskiego zgłaszają się do gminnych urzędów z wnioskami o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po ostatniej nawałnicy. W Gaszowicach w pow. rybnickim -...
Najwięcej zniszczeń odnotowano w miejscowości Porwity, Cienia I i Cienia II w gminie Opatówek, gdzie dodatkowo przeszła trąba powietrzna.

- Tam odnotowaliśmy na przykład zniszczenia sadu jabłoni na pow. 3 ha a w innym gospodarstwie owies został przybity do ziemi na pow. 10 ha. Ale na razie są to wstępne dane - powiedział Łuczak.

Przewodniczący poinformował, że poszkodowani rolnicy w pierwszej kolejności powinni zgłosić szkody do gminnych komisji ds. klęsk powołanych przez wojewodę wielkopolskiego, które działają w urzędach gmin. - Komisje szacują straty i sporządzą protokoły ze zniszczeń - poinformował.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement