Gospodarze liczą straty po nawałnicach. Są pieniądze na wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,8:20 Aktualizacja: 11-07-2017,8:38
A A A

Mieszkańcy województwa śląskiego zgłaszają się do gminnych urzędów z wnioskami o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po ostatniej nawałnicy.

W Gaszowicach w pow. rybnickim - gminie najbardziej dotkniętej zniszczeniami - złożono dotąd ok. 80 takich wniosków, a kolejne wciąż wpływają. Chodzi o zasiłek celowy w wysokości do 6 tys. zł, wypłacany do 14 dni.

nawalnice_grad_sady

Nawałnice dotknęły Polskę. Burze utrudnią żniwa

Polskę w ciągu ostatnich kilku dni nawiedziła silna fała upałów,, której towarzyszyły burze. Nawałnice spowodowały wiele szkód zarówno w domach, jak i w gospodarstwach rolnych. W wielu miejscach silny wiatr czy też...

Według zapowiedzi Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego we wtorek niektóre gminy mają przesłać te wnioski do urzędu wojewódzkiego, skąd dalej, "bez zbędnej zwłoki", ma zostać wysłany zbiorczy wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Grażyna Pierchała, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gaszowicach podała, że dotąd wpłynęło tam ok. 80 takich wniosków, a pojedyncze osoby wciąż przychodzą. Podkreśliła jednak, że samo złożenie dokumentu nie jest jednoznaczne z przyznaniem zasiłku. Weryfikują to gminne bądź miejskie ośrodki pomocy społecznej.

Wstępne szacunki dotyczące strat rolnych mają być znane w czwartek. Wieczorek powiedział, że w tej sprawie powołane są specjalne komisje gminne, a część z nich już się zwołała.

- Do czwartku rolnicy mają czas zgłosić (wnioski) do odpowiednich komisji, żeby one zgłosiły następnie ewentualne zapotrzebowanie do nas. Wtedy też będziemy znali wstępne szacunki, jeżeli chodzi o straty rolne - podał.

Jak przypomniał urząd wojewódzki, zgodnie z danymi ministerstwa rolnictwa, w przypadku wystąpienia np. huraganu rolnicy mogą ubiegać się m.in. o kredyty preferencyjne czy ulgi w podatku rolnym. Wieczorek podkreślił również, że wszystkie działania związane z usuwaniem skutków nawałnic prowadzone są "w trybie priorytetowym".

Ucierpiały również lasy, szczególnie w pow. raciborskim. Po trąbie powietrznej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zniszczonych zostało 1500 ha, w tym 800 ha doszczętnie. Wejście na ten teren jest tymczasowo zabronione.
 

Poleć
Udostępnij