Borelioza najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paweł Żebrowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2017,8:15 Aktualizacja: 13-11-2017,8:35
A A A

Borelioza wciąż jest najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników - wynika z danych KRUS. W 2016 r. na 268 jednorazowych odszkodowań z tytułu chorób zawodowych rolników, aż 226 wypłat dotyczyło właśnie uszczerbku na zdrowiu wskutek boreliozy.

Dane pochodzą z raportu na temat wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników oraz działań prewencyjnych KRUS w 2016 r. Raport przedstawił podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy, Cezary Nobis, dyrektor Biura Prewencji w KRUS.

borelioza, las, kleszcze, ugryzienie przez kleszcza, kleszczowe zapalenie mózgu

Uwaga! Kleszcze atakują ze zdwojoną siłą

Dosyć łagodna zima spowodowała, że w całej Polsce mamy do czynienia z prawdziwą inwazją kleszczy, które zagrażają nie tylko zwierzętom, ale przede wszystkim ludziom. Najtrudniejsza sytuacja panuje we wschodniej części kraju. W...

Przypomniał, że od kilku lat borelioza jest najczęściej stwierdzaną chorobą zawodową u rolników. - Jest to choroba odkleszczowa. Najwięcej osób zostało nią dotkniętych w północno-wschodniej części Polski, w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. To obszary o dużym stopniu zalesienia, jest tam wiele pastwisk i nieużytków rolnych, rozwinięta hodowla bydła mlecznego, a poza tym w dużych ilościach występują kleszcze stąd łatwo o zarażenie - wyjaśniał.

Zwrócił też uwagę, że w przypadku chorób odkleszczowych najważniejsze jest zapobieganie ukąszeniu przez kleszcze i szybkie rozpoznanie choroby. - Należy więc unikać zarośli i wysokich traw. Przed wizytą na terenie, gdzie mogą bytować kleszcze, warto użyć preparatów odstraszających te pajęczaki - powiedział Nobis.

Z kolei po powrocie z lasu, łąki lub parku wskazane jest dokładne obejrzenie ciała, by upewnić się, że nie zostaliśmy zaatakowani przez kleszcza. - Gdy znajdziemy pajęczaka należy jak najszybciej wyjąć go w całości i obserwować czy nie pojawi się rumień - podkreślił dyrektor.

kleszcze_rolnicy

Kleszcze atakują rolników. Nie bagatelizujmy zjawiska

Populacja kleszczy w Polsce rośnie – to zła informacja dla rolników. Wskutek zakaźnych chorób zawodowych roznoszonych przez te pajęczaki w ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie 1 300 ubezpieczonych w KRUS doznało...

Jak zaznaczył, w ostatnich latach zwiększyła się rozpoznawalność boreliozy. - To choroba, która atakuje cały organizm człowieka, niejednokrotnie prowadząc do nieodwracalnych zmian w zdrowiu, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Objawy kliniczne boreliozy sprawiają ogromną trudność diagnostyczną, w związku z czym zakażeni rolnicy byli leczeni na inne choroby np. na reumatyzm, depresję, przeziębienie - mówił pracownik KRUS.

Przypomniał, że każdy rolnik może ubiegać się m.in. o jednorazowe odszkodowanie w związku z uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym chorobami zawodowymi.

Jak wynika z raportu KRUS, poza boreliozą, w 2016 r. świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową przyznano rolnikom m.in. z tytułu zewnątrzpochodnego zapalenia pęcherzyków płucnych - 14 i w związku z chorobami skóry - 8 odszkodowań.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu