Uwaga! Kleszcze atakują ze zdwojoną siłą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2017,9:05 Aktualizacja: 20-05-2017,11:27
A A A

Dosyć łagodna zima spowodowała, że w całej Polsce mamy do czynienia z prawdziwą inwazją kleszczy, które zagrażają nie tylko zwierzętom, ale przede wszystkim ludziom. Najtrudniejsza sytuacja panuje we wschodniej części kraju.

W województwie podlaskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i lubelskim lekarze odnotowują gwałtowny wzrost zachorowań na boreliozę. Sporo zachorowań jest także na Dolnym Śląsku, w Małopolsce czy Opolszczyźnie.

Tylko w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim od początku roku potwierdzono 63 przypadki boreliozy. Dla porównania w ubiegłym roku w analogicznym okresie, na boreliozę zachorowało 40 osób - informuje Polskie Radio Lublin.

kleszcze, ugryzienie przez kleszcza, borelioza,  kleszczowe zapalenie mózgu, KZM

Uwaga, kleszcze roznoszą ciężką chorobę. Niewiele osób o niej słyszało

Od lat w Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), chorobę, która może doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet zgonu. Jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia się przed nią jest szczepienie - mówią...
- Jeżeli idziemy do lasu czy do ogrodu, gdzie mogą być kleszcze wówczas należy zwrócić szczególną uwagę, żeby zabezpieczyć się - podkreśla w rozmowie z rozgłośnią dr Teresa Żukowska z bialskiego sanepidu. - Należy nosić bluzki i spodnie z długim rękawem. Po powrocie do domu bardzo dokładnie sprawdźmy czy nie doszło do narażenia na kontakt z kleszczem - zaznacza.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podaje, że tylko w 2014 roku zarejestrowano w naszym kraju 13 875 przypadków zachorowań na boreliozę oraz 197 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze.

Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Aktywność życiowa kleszczy jest związana również ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

kleszcze_rolnicy

Kleszcze atakują rolników. Nie bagatelizujmy zjawiska

Populacja kleszczy w Polsce rośnie – to zła informacja dla rolników. Wskutek zakaźnych chorób zawodowych roznoszonych przez te pajęczaki w ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie 1 300 ubezpieczonych w KRUS doznało...
Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1-1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem, stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Minister ostrzega przed kleszczami. Stado poddane kwarantannie

Minister Nowej Południowej Walii Katrina Hodgkinson przestrzega producentów zwierząt gospodarskich przed możliwością wystąpienia choroby odkleszczowej bydła. Na jednej z ferm potwierdzono przypadek gorączki u krów.  Zakażone...
Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało.

Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci.

Co zrobić w przypadku, kiedy kleszcz wpije się w nasze ciało? Po zauważeniu kleszcza, trzeba jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,

Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to - w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia - liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj